Jednou vetou

Páchateľ utorkového útoku v Štrasburgu je stále na úteku

Na nedatovanej snímke Chérif Chekatt, strelec na vianočných trhoch v Štrasburgu 11. decembra 2018

foto: TASR/AP

Pátranie francúzskych bezpečnostných zložiek po páchateľovi utorkového útoku v centre Štrasburgu je stále neúspešné.

Polícia sa v stredu večer obrátila na verejnosť s výzvou o pomoc pri jeho dolapení. Informoval o tom spravodajský portál France Info s tým, že po podozrivom mužovi v Štrasburgu pátra 720 príslušníkov bezpečnostných zložiek.

Vianočné trhy v historickom jadre Štrasburgu, v ktorých blízkosti sa útok odohral, zostanú zatvorené aj vo štvrtok. Nariadila to policajná prefektúra z bezpečnostných dôvodov.

Maduro obvinil poradcu Bieleho domu Boltona z plánovania jeho vraždy

Výsledkom streľby v centre Štrasburgu sú dvaja mŕtvi, jedna osoba v stave mozgovej smrti a 12 zranených, ktorí sú hospitalizovaní v rôznych mestských nemocniciach.

Polícia bezprostredne po útoku zadržala štyri osoby z najbližšieho okolia predpokladaného páchateľa. Mali by byť medzi nimi aj jeho dvaja bratia, pričom jedného z nich sledovali agenti teritoriálneho oddelenia spravodajskej služby SRRT. Podľa vyjadrenia nemenovaného zdroja z prostredia polície sa jeden z bratov podozrivého ešte v utorok večer sám prihlásil na polícii.

Francúzsky premiér Édouard Philippe v stredu večer v súvislosti s udalosťami v Štrasburgu avizoval zvýšenie počtu vojakov zapojených do operácie Sentinelle. Okamžite sa k nim pridá 500 vojakov a ďalších 1300 bude nasledovať v krátkom čase.

Slovenského vojenského diplomata vyhlásili v Rusku za personu non grata

Premiér uviedol, že cieľom tohto opatrenia je zaistiť bezpečnosť na miestach, kde sa zhromažďujú ľudia, najmä na vianočných trhoch, a to po celom Francúzsku.

Operácia Sentinelle je protiteroristická misia francúzskej armády, ktorá bola spustená po útokoch na redakciu satirického magazínu Charlie Hebdo v januári 2015.

Zo spáchania útoku v Štrasburgu je podozrivý 29-ročný 27-krát odsúdený Chérif Chekatt.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia