Jednou vetou

Pakistan ocenil plány USA stiahnuť sa z Afganistanu i rokovania s Talibanom

Ilustračné foto

TASR/AP

Pakistanský minister zahraničných vecí Šáh Mahmúd Kureší uvítal v sobotu rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa stiahnuť časť amerických vojakov z Afganistanu. Informovala o tom agentúra AP.

Minister sa vyjadril pred novinármi počas návštevy stredopakistanského mesta Multán. Zmienené rozhodnutie je podľa jeho slov dobré pre momentálne sa konajúce mierové rokovania medzi afganským fundamentalistickým hnutím Taliban a USA.

Lukašenko pricestuje 25. decembra do Moskvy za Putinom

Dodal, že Pakistan ocenil mierové rozhovory, ktoré sa uskutočnili začiatkom tohto týždňa v Abú Zabí. Islamabad, ktorý v tomto dialógu plní úlohu sprostredkovateľa, bude afganský mierový proces naďalej podporovať. Pakistan medzičasom prepustil niekoľkých príslušníkov hnutia Taliban, aby pomohol zabezpečiť rokovania.

Zástupcovia militantného hnutia Taliban sa s predstaviteľmi USA stretli v pondelok v Spojených arabských emirátoch (SAE). Na stretnutí sa zúčastnili aj delegáti zo Saudskej Arábie, Pakistanu a SAE.

Predmetom diskusií medzi zástupcami Talibanu a osobitným predstaviteľom ministerstva zahraničných vecí USA pre zmierenie v Afganistane Zalmayom Khalilzadom bol odsun jednotiek NATO, prepustenie zajatcov a zastavenie útokov provládnych síl na civilné obyvateľstvo. Khalilzad neskôr tvítoval, že rozhovory v SAE boli „produktívne“.

Protesty žltých viest vo Francúzsku pokračujú už šiestu sobotu

Diplomatické snahy o ukončenie 17-ročnej afganskej vojny sa v poslednom čase zintenzívnili, aj keď Taliban dosiaľ odmieta priame rokovania s vládou v Kábule, ktorú považuje za nelegitímnu. Za hlavnú prekážku v mierovom úsilí označuje prítomnosť zahraničných síl v Afganistane.

Viaceré americké média s odvolaním sa na nemenované zdroje z prostredia Bieleho domu vo štvrtok informovali, že Trump údajne zvažuje podstatne znížiť – až o 7000 mužov – celkový počet 14.000 amerických vojakov momentálne pôsobiacich v Afganistane.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia