Jednou vetou

Pakistan oslávil štátny sviatok vojenskou prehliadkou

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

V Pakistane oslávili sobotňajší štátny sviatok pri príležitosti 79. výročia prijatia Láhaurskej deklarácie vojenskou prehliadkou. Informovala o tom agentúra AP.

Prehliadka sa konala aj napriek prejavom „dobrej vôle“, ktoré pakistanskému predsedovi vlády Imránovi Chánovi zaslal pred začiatkom osláv v piatok večer indický premiér Naréndra Módí ako znak zmierňovania napätia medzi týmito jadrovými veľmocami.

Pri zrážke ľavicových extrémistov s políciou sa zranil jeden policajt

Pakistanský premiér Chán Módího správy prijal a vyzval na všestranný dialóg vrátane otázky sporného regiónu Kašmír.

Prezident Pakistanu Árif Alví počas osláv štátneho sviatku vyhlásil, že krajina potrebuje mier, a nie vojnu. Pakistan chce podľa jeho slov so susednými krajinami nažívať v mieri.

Odpor voči indickej vláde v časti Kašmíru s väčšinovým moslimským obyvateľstvom sa vyostril v posledných rokoch, pričom demonštrácie verejnosti vyústili do násilia: vojakov zasypali protestujúci kameňmi a následné zrážky si vyžiadali aj životy civilistov.

Pápež prijal rezignáciu čilského kardinála Ezzatiho

Povstalecké skupiny, snažiace sa o nezávislosť Kašmíru alebo o jeho splynutie s Pakistanom, vedú povstanie proti 500.000 indických vojakov, ktorí sú tam umiestnení 30 rokov. Počas týchto bojov zahynuli desaťtisíce ľudí, väčšinou civilistov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia