Jednou vetou

Pakistan zasiahla krutá vlna horúčav. Ľudia umierajú

JB 29 Multan - Pakistanskí zdravotníci prevážajú obe explózie cisterny pri pakistanskom meste Bahavalpúr do nemocnice v Multane 25. júna 2017. Najmenej 123 ¾udí prišlo dnes o život v Pakistane, keï cisternu s unikajúcou naftou zachvátil požiar. K tragédii došlo v blízkosti mesta Bahavalpúr. Cisternové auto sa tam v dôsledku vysokej rýchlosti prevrátilo. Pri aute sa vzápätí zhromaždili ¾udia, aby zberali naftu, ktorá z cisterny vytekala. Oèití svedkovia uviedli, že niektorí ¾udia pritom fajèili, èo mohlo zavini požiar. FOTO TASR/AP Pakistani hospital staff transport a victim of an oil tanker explosion at a hospital in Multan, Pakistan, Sunday, June 25, 2017. An overturned oil tanker burst into flames in Pakistan on Sunday, killing scores of people who had rushed to the scene of the highway accident to gather leaking fuel, an official said. (AP Photo/Adeel Khan)
Krutá vlna horúčav zabila v juhopakistanskom meste Karáči už vyše 60 ľudí a očakávajú sa ďalšie úmrtia, keďže vysoké teploty stále trvajú. V utorok o tom informovala charitatívna organizácia s názvom Édhího nadácia.

Od Arabského mora nevanie ochladzujúci vietor, a tak v pondelok stúpla teplota na 44 stupňov Celzia, uviedol predstaviteľ nadácie Fajsal Édhí.

Miestna meteorologická služba upozornila, že vlna horúčav môže trvať do štvrtka.

Úrady vyhlásili v nemocniciach a na klinikách v Karáči stav pohotovosti práve pre prípady súvisiace s horúčavami. V meste zahynulo v roku 2015 v podobnom počasí okolo 2000 ľudí, povedal pre agentúru DPA predstaviteľ zdravotníctva Násir Durrání.

Čítajte viac: V Pakistane sa začala kampaň proti detskej obrne

Väčšina najnovších úmrtí nastala u ľudí, ktorí držia pôst počas posvätného moslimského sviatku ramadán, keď je zakázané jesť a piť medzi svitaním a súmrakom, dodal Édhí. Situáciu v Karáči – aglomerácii s vyše 20 miliónmi obyvateľov – ešte zhoršili výpadky elektriny.

Koncom minulého mesiaca sa teploty v jednom meste neďaleko Karáči vyšplhali nad 50 stupňov Celzia, čo bola najvyššia zaznamenaná teplota na Zemi v mesiaci apríl.

Pakistan, nachádzajúci sa medzi dvoma vysoko priemyselnými krajinami Čína a India, trápia jedny z najhorších dôsledkov klimatických zmien.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia