Jednou vetou

Pakistanské sily zostrelili dve indické lietadlá

Ilustračné foto

foto: TASR

Pakistanské vzdušné sily zostrelili v stredu dve indické vojenské lietadlá, ktoré prenikli do pakistanského vzdušného priestoru v oblasti sporného regiónu Kašmír. S odvolaním sa na oznámenie hovorcu pakistanskej armády o tom informovali tlačové agentúry AFP a AP.

Aktualizované 9.50

Podľa oznámenia zverejneného na sieti Twitter sa jedno z lietadiel zrútilo do časti Kašmíru kontrolovanej Pakistanom, zatiaľ čo druhé dopadlo na indickú stranu. Jedného pilota zadržali pakistanskí vojaci.

Pakistanské vzdušné sily zostrelili dve indické lietadlá vnútri pakistanského vzdušného priestoru,“ napísal armádny hovorca Ásif Ghafúr.

Viaceré zdroje predtým podľa AFP uviedli, že vzdušný priestor nad indickou časťou Kašmíru narušili v stredu pakistanské stíhačky, ktoré boli donútené preletieť naspäť cez faktickú hranicu pretínajúcu toto sporné územie. Incident sa odohral deň po tom, ako indické vzdušné sily uskutočnili nálet v Pakistane, ktorého terčom bol podľa Indie výcvikový tábor militantov.

Tlačová agentúra Press Trust of India informovala, že pakistanské lietadlá preleteli cez hranicu na dvoch miestach. Pri návrate údajne zhadzovali bomby, prípadné obete alebo škody však zatiaľ neboli hlásené.

Prezident Rúhání neprijal rezignáciu ministra zahraničných vecí

Ministerstvo zahraničných vecí v Islamabade vydalo vyhlásenie, v ktorom priznáva, že pakistanské vzdušné sily podnikli v stredu cezhraničné „údery“, cielené na „nevojenský“ objekt. Zostrelenie indických lietadiel rezort nespomenul. Pakistan podľa vyhlásenia nechce ďalej eskalovať situáciu.

Pakistanský premiér Imrán Chán dal minulý týždeň ozbrojeným silám svojej krajiny oprávnenie na „rozhodnú a ďalekosiahlu odpoveď“ v prípade, že susedná India sa dopustí „akejkoľvek agresie alebo mylného kroku“. Rozhodol sa tak po tom, ako India prisľúbila takisto ráznu odpoveď na samovražedný bombový útok v Kašmíre zo 14. februára, pri ktorom zahynulo vyše 40 príslušníkov indickej polovojenskej polície.

K útoku, ktorý bol najhorším, aký zasiahol indické sily od začiatku kašmírskeho povstania v roku 1989, sa prihlásila islamistická skupina Džaiše Mohammad so základňou v Pakistane. India obviňuje Pakistan, že skupine poskytuje útočisko, čo však druhá strana odmieta.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína