Jednou vetou

Pakistanského exprezidenta zatkli pre podozrenie z prania špinavých peňazí

Ilustračné foto

foto: pixabay

Pakistanský protikorupčný úrad zatkol v pondelok bývalého prezidenta Ásifa Alího Zardárího - manžela zavraždenej pakistanskej expremiérky Bénazír Bhuttovej - pre podozrenia z prania špinavých peňazí. Písala o tom agentúra AP.

K zatknutiu bývalého prezidenta došlo len niekoľko hodín po tom, ako súd v Islamabade zamietol žiadosť Zardárího a jeho sestry Fariál Tálpúrovej o predĺženie kaucie, na základe ktorej by mohli zostať počas trvania procesu na slobode.

Poliak odsúdený za ilegálne odpočúvanie politikov žiada milosť

Rozhodnutie súdu umožnilo protikorupčnému úradu zatknúť oboch, hoci Tálpúrová zostáva aj naďalej na slobode. Úrad túto situáciu bezprostredne nekomentoval, píše AP.

Zardárí, ktorý je poslancom dolnej snemovne pakistanského parlamentu, a jeho sestra, ktorá taktiež politička, sú obvinení z prania špinavých peňazí prostredníctvom viac ako desiatky falošných bankových účtov. Obaja sa v pondelok podrobili výsluchu na súde.

Znovuotvorený korupčný prípad sa týka úplatkov za milióny dolárov, ktoré údajne Zardárí a jeho zavraždená manželka, expremiérka Bhuttová, dostali od švajčiarskych firiem, keď bola Bhuttová v 90. rokoch pri moci.

Euroskeptik a populista. Kto je Kollárov spojenec Matteo Salvini?

Pakistan sa snažil peniaze získať späť žalobou vo Švajčiarsku. V roku 2008 ju však stiahol po tom, ako vláda v Islamabade vydala výnos udeľujúci Zardárímu a ďalším politikom imunitu v starých prípadoch korupcie – v rámci úsilia o zmierenie znepriatelených politických táborov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia