Jednou vetou

Palestínčania kritizovali Brazíliu za úmysel presťahovať ambasádu do Jeruzalema

Mesto Jeruzalem.

Foto: pixabay.com

Vysokopostavená palestínska predstaviteľka Hanán Ašráwíová odsúdila v piatok oznámenie brazílskeho novozvoleného krajne pravicového prezidenta Jaira Bolsonara, že veľvyslanectvo svojej krajiny v Izraeli presťahuje z Tel Avivu do Jeruzalema.

„Sú to provokačné a nezákonné kroky, ktoré iba narušia bezpečnosť a stabilitu v regióne,“ uviedla pre francúzsku tlačovú agentúru AFP Ašráwíová, členka výkonného výboru Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP).

Izrael odsúdil zhanobenie kresťanského cintorína neďaleko Jeruzalema

Spojené štáty presťahovali svoje veľvyslanectvo z Tel Avivu do Jeruzalema už v máji, čo vyvolalo hnev medzi Palestínčanmi, ktorí pokladajú Izraelom anektovanú východnú časť Jeruzalema za hlavné mesto svojho budúceho štátu.

„Je veľmi nešťastné, že Brazília sa pridala k tomuto negatívnemu spolku proti medzinárodnému právu,“ dodala Ašráwíová.

Bolsonaro vo štvrtok na Twitteri napísal, že „tak, ako bolo počas našej kampane povedané, mienime premiestniť brazílske veľvyslanectvo z Tel Avivu do Jeruzalema“.

USA zlúčia svoj konzulát v Jeruzaleme s novým veľvyslanectvom

„Izrael je zvrchovaný štát a my to budeme náležite rešpektovať,“ uviedol brazílsky prezident. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tento krok pochválil a označil ho za „historický“. V Jeruzaleme majú v súčasnosti ambasády iba Spojené štáty a Guatemala, pričom ostatné krajiny ich majú v Tel Avive.

Izrael obsadil arabský východný Jeruzalem počas šesťdňovej vojny v roku 1967 a neskôr ho anektoval, ale tento krok medzinárodné spoločenstvo nikdy neuznalo. Izrael pokladá celý Jeruzalem za svoje hlavné mesto.

Medzinárodné spoločenstvo celé desaťročia zachováva postoj, že štatút mesta – posvätného pre moslimov, kresťanov i židov – by sa mal vyriešiť na rokovaniach medzi Izraelom a Palestínčanmi, dodala AFP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia