Jednou vetou

Palestínčania pred stretnutím v Bahrajne protestujú proti mierovému plánu USA

Ilustračné foto

foto: TASR

Tisíce Palestínčanov po celom západnom brehu Jordánu (Predjordánsku) protestovali v pondelok proti investičnej konferencii pod záštitou Spojených štátov, ktorá sa začne v utorok v Bahrajne a je súčasťou širšej iniciatívy na vyriešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Informovala o tom agentúra DPA.

Protestujúci mávali palestínskymi vlajkami a pútačmi s heslami ako „Jeruzalem a Palestína nie sú na predaj“ a „Nie Dohode storočia“. Toto druhé heslo bolo narážkou na označenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktoré dal mierovému plánu pre Blízky východ, navrhovanému Američanmi.

Palestínske médiá informovali o menších potýčkach medzi izraelskými vojakmi a palestínskymi demonštrantmi v meste Hebron v Predjordánsku, ale protesty sa skončili prevažne pokojne.

Cieľom dvojdňovej konferencie, prezývanej „Bahrajnská dielňa„, v hlavnom meste Manáma na severe kráľovstva je zozbierať za desať rokov 50 miliárd dolárov investícií, ktoré pôjdu na ekonomický rozvoj Palestínčanov. Tí však bojkotujú toto podujatie a tvrdia, že najprv musí prísť politické riešenie konfliktu. Aj v ďalšej palestínskej enkláve, pásme Gazy, sú na utorok a stredu plánované zhromaždenia a tiež generálny štrajk na protest proti konferencii v Bahrajne.

Trump podpísal nariadenie o ďalších sankciách voči Iránu

Ismáíl Radwán, vysokopostavený líder radikálneho hnutia Hamas, v pondelok v tlačovom vyhlásení napísal: „Hnutie Hamas, spolu so všetkými národnými a islamskými politickými silami i frakciami a so všetkými súčasťami palestínskeho ľudu, jednotne odmieta Dohodu storočia a Bahrajnskú dielňu. Sme proti tomu.“

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás v nedeľu v meste Ramalláh v Predjordánsku na stretnutí s novinármi vyhlásil: „Peniaze sú dôležité, ekonomika je dôležitá, politika je ešte dôležitejšia.“ Abbás dodal: „Keď už bude existovať politické riešenie, v tej chvíli prijmeme každého, kto je ochotný nám pomôcť. Ale teraz sme proti Manáme a Dohode storočia a zostaneme nezlomní.“

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia