Jednou vetou

Palestínčania reagovali zdržanlivo na mierovú konferenciu ohlásenú Američanmi

Biely dom

Foto:TASR/AP

Palestínčania reagovali odmerane na zámer Spojených štátov na uskutočnenie konferencie, na ktorej chcú budúci mesiac predstaviť prvú fázu svojho blízkovýchodného mierového plánu. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.

Biely dom v nedeľu oznámil, že organizuje stretnutie v Bahrajne, na ktorom sa budú viesť rozhovory o rozsiahlych investíciách do palestínskych území. Konferencia bude zameraná na ekonomické aspekty amerického mierového plánu, nie však na sporné politické aspekty izraelsko-palestínskeho konfliktu, ako sú definitívne hranice či štatút Jeruzalema a palestínskych utečencov.

Hovorca palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása Nabíl abú Rudajná v pondelok uviedol, že „akýkoľvek plán bez politického horizontu nepovedie k mieru“.

Palestínčania prerušili kontakty s Bielym domom po tom, ako prezident USA Donald Trump v decembri 2017 uznal Jeruzalem na hlavné mesto Izraela. Spojené štáty im v reakcii zastavili vyplatenie stoviek miliónov dolárov pomoci.

Palestínčania protestujú proti reklame na Eurovíziu

Washington a Manáma uviedli, že na konferencii v Bahrajne avizovanej na 25.-26. júna sa stretnú zástupcovia vlád, občianskej spoločnosti i firiem. Podľa spoločného vyhlásenia oboch vlád pôjde o príležitosť prediskutovať stratégie a upevniť podporu pre investície a iniciatívy, ktoré budú možné na základe mierovej dohody.

Trumpova vláda by mohla predstaviť dlho očakávaný mierový plán, pripravovaný pod vedením prezidentovho zaťa Jareda Kushnera, už budúci mesiac, píše agentúra AFP. Pripomína však, že Palestínčania ho už odmietli ako silne zaujatý v prospech Izraela.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia