Jednou vetou

Palestínska vláda: Izrael jasne spáchal vojnové zločiny

Palestínski demonštranti sa zhromažďujú pred horiacimi pneumatikami počas zrážok s izraelskými vojakmi na hranici Izraela v pásme Gazy.

foto: TASR

Palestínska vláda sídliaca v Predjordánsku sa rozhodla podať na Medzinárodnom trestnom súde (ICC) v Haagu sťažnosť voči Izraelu, ktorý obvinila zo spáchania vojnových zločinov v súvislosti s výstavbou židovských osád na okupovanom západnom brehu rieky Jordán.

Uviedol to v pondelok podľa agentúry AP bývalý generálny tajomník výkonného výboru Organizácie za oslobodenie Palestíny (OOP) Sáib Iríkát.

K tomuto rozhodnutiu došlo podľa jeho slov po pondelkovom stretnutí palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása s vysokými predstaviteľmi z OOP.

Prečítajte si tiež: Turecký prezident Erdogan obvinil Izrael z genocídy

Stalo sa tak po tom, ako v Jeruzaleme slávnostne otvorili veľvyslanectvo Spojených štátov presťahované z Tel Avivu. To vyvolalo protesty Palestínčanov v pohraničnej oblasti medzi Izraelom a pásmom Gazy, ktoré v pondelok potlačila izraelská armáda. Násilnosti si vyžiadali podľa predstaviteľov palestínskeho ministerstva zdravotníctva, ktorých citovala stanica Sky News, najmenej 58 mŕtvych a približne 2771 zranených.

Iríkát, ktorý je aj jedným z hlavných poradcov Abbása, uviedol, že sťažnosť bola na oficiálne podanie na súd pripravená „okamžite“. Agentúra AP dodáva, že žaloba Palestínčanov na Izrael za údajné spáchanie vojnových zločinov predznamenáva prudké zhoršenie čoraz napätejších vzťahov medzi oboma stranami, dodáva agentúra AP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia