Palestínske protesty proti Trumpovmu rozhodnutiu ohľadom Jeruzalema pokračujú

Ilustračné foto

TASR/AP

Palestínske protesty, ktoré sú dôsledkom rozhodnutia Spojených štátov uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, pokračovali v sobotu vo východnom Jeruzaleme, v Predjordánsku i v pásme Gazy.

Ako informoval izraelský spravodajský server Ynetnews, v Jeruzaleme pri zrážkach s palestínskymi demonštrantmi boli v sobotu zranení dvaja izraelskí policajti. Zadržaní boli 13 demonštranti, ktorí sú podozriví z hádzania kameňov do izraelských policajtov.

USA neinformovali OSN o svojom zámere sťahovať ambasádu do Jeruzalema

Na Západnom brehu vyšlo do ulíc asi 600 Palestínčanov, ktorí podpaľovali pneumatiky a do príslušníkov izraelskej pohraničnej polície hádzali zápalné fľaše a kamene.

Ynetnews podotkol, že situácia na Západnom brehu bola najviac napätá v okolí hrobky biblickej Ráchel neďaleko Betlehema a v meste Túlkarm.

V Predjordánsku izraelské bezpečnostné zložky zadržali jedného Palestínčana. Ďalší traja demonštranti boli ľahko zranení.

Presťahovanie veľvyslanectva do Jeruzalema bude trvať roky, tvrdí Tillerson

V pásme Gazy, kde v piatok prišli pri nepokojoch o život dvaja Palestínčania, sa v sobotu na ôsmich miestach pri pohraničnom múre s Izraelom zišlo spolu asi 450 Palestínčanov. Podobne ako v iných lokalitách aj tam podpaľovali pneumatiky a hádzali kamene do izraelských vojakov.

Potýčky s izraelskými ozbrojencami hlásili v sobotu aj z mesta Chán Júnis, ktoré sa nachádza východne od mesta Gaza, a z Bajt Hanúnu.

Server Ynetnews napísal, že radikálne hnutia Hamas a Islamský džihád v sobotu vyzvali palestínsku verejnosť, aby sa v rôznych potenciálne konfliktných lokalitách stavala na odpor voči príslušníkom izraelských bezpečnostných zložiek.

Turecko, Francúzsko i Nemecko varovali Trumpa pred avizovaným zámerom ohľadom Jeruzalema

Stovky Palestínčanov sa v sobotu zišli v Ríme, aby protestovali proti Trumpovmu rozhodnutiu zo stredy.

Ich akcia sa konala pred veľvyslanectvom USA a zúčastnilo sa na nej aj viacero Američanov a Talianov, z ktorých viacerí vyjadrovali nespokojnosť aj s tým, že cyklistické preteky Giro d’Italia budú mať na budúci rok štart v Jeruzaleme.

Môže vás zaujímať

Pápež povýšil filipínskeho kardinála Tagleho do významnej funkcie vo Vatikáne