Palestínsky prezident Abbás už odmieta spolupracovať s USA na mieri na Blízkom východe

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a palestínsky prezident Mahmúd Abbás pred stretnutím 22. decembra 2017 v Elyzejskom paláci v Paríži

Foto: TASR/AP

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás v piatok na návšteve Paríža vyhlásil, že už neprijme žiadny plán Spojených štátov pre dosiahnutie mieru na Blízkom východe, keďže administratíva prezidenta Donalda Trumpa uznala Jeruzalem za hlavné mesta Izraela.

Abbás podľa tlačovej agentúry AP uviedol, že USA „už nie sú úprimným sprostredkovateľom v mierovom procese“ a že Palestínčania „pre zaujatý postoj Američanov už neprijmú žiaden ich plán“.

OSN prijalo rezolúciu, ktorou USA žiada o stiahnutie rozhodnutia o Jeruzaleme

Palestínsky prezident poskytol tieto vyjadrenia v Paríži po tom, čo Valné zhromaždenie OSN vo štvrtok schválilo rezolúciu odsudzujúcu rozhodnutie amerického prezidenta Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto židovského štátu.

Vyslanec OSN pre Sýriu po poslednom ženevskom kole požiadal o pomoc Rusko

Abbás po rozhovoroch s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Paríži vyzval Francúzsko aj Európu, aby hrali výraznejšiu úlohu v mierových snahách na Blízkom východe a prevzali ju po USA.

Macron bol opatrný a nepostavil sa ani na jednu stranu. Povedal, že „Amerika urobila chybu, keď na diaľku riadila vývoj situácie, ktorej riešenie je v rukách Izraelčanov a Palestínčanov“.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie