Jednou vetou

Palestínskych prebúdzačov v Jeruzaleme chcú umlčať

Palestínsky prebúdzač v rozhovore s izraelským policajtom

foto: TASR/AP

Palestínski muži, ktorí počas ramadánu skoro ráno chodia po Starom meste Jeruzaleme a spievajú a bubnujú, aby prebudili veriacich, tvrdia, že izraelská polícia im bráni pokračovať v tejto tradícii.


Verejní „prebúdzači“, známi ako musaharátí, vychádzajú do ulíc Starého mesta okolo 02.00 h miestneho času, aby veriacich moslimov prebudili dostatočne včas na to, aby pred východom slnka stihli skonzumovať raňajky sahúr – posledné jedlo pred ďalším celodenným pôstom v rámci ramadánu. Pôstny mesiac sa končí na budúci týždeň.

Odkedy sa však nešpecifikovaní obyvatelia Starého mesta začali sťažovať na hluk, izraelská polícia viacerých z prebúdzačov zadržala a udelila im pokutu – napriek tomu, že Palestínčania tvrdia, že ide o súčasť ich kultúrneho dedičstva.

USA: Veriacim, ktorým kostol zničilo auto, ponúkli na bohoslužby priestory mešity

„Tvrdia, že ich rušíme, ale to nie je pravda. Chcú zlikvidovať tradície jeruzalemských Palestínčanov,“ uviedol podľa agentúry AP 26-ročný Muhammad Hadžídž, ktorý ako verejný prebúdzač pracuje tretí rok. Domnieva sa, že sťažovateľmi boli „židovskí osadníci“.

V uplynulých rokoch sa pritom na hluk v ranných hodinách počas ramadánu nikto nesťažoval. Tento rok bol však len Muhammad zadržaný už štyrikrát a bola mu udelená pokuta 450 šekelov (125 dolárov), ktorá sa každým ďalším zadržaním zvyšovala. Nedávno izraelská polovojenská pohraničná polícia použila voči Muhammadovi i ďalšiemu prebúdzačovi slzotvorný plyn.

Trump bude tento rok podávať ramadánovú večeru iftár v Bielom dome

Hovorca izraelskej polície Micky Rosenfeld uviedol, že polícia svojimi zákrokmi voči prebúdzačom len reaguje na sťažnosti obyvateľov na hluk. Dodal, že nemá informácie o použití slzotvorného plynu voči prebúdzačom. Nechcel pritom uviesť, či sťažovateľmi boli Palestínčania alebo židia.

Napriek postihom pokračujú musaharátí v spievaní a bubnovaní naďalej, lebo je to podľa nich „ozdoba ramadánu“. To, čo by v iných mestách bolo len susedskou hádkou, má však v jeruzalemskom Starom meste aj politický kontext. Mesto je rozdelené na moslimskú, židovskú, kresťanskú a arménsku štvrť. V moslimskej štvrti sa však v poslednom období zvyšuje počet nacionalisticky zmýšľajúcich židov, ktorých prítomnosť tam vyvoláva napätie, a miestni moslimovia považujú ich prítomnosť za provokáciu.

Egypt počas ramadánu nechá otvorený hraničný priechod do Gazy

Izrael sa východnej časti Jeruzalema – vrátane Starého mesta – zmocnil počas vojny v roku 1967 a anektoval ju. Medzinárodné spoločenstvo tento krok neuznalo. Izrael považuje celý Jeruzalem za svoje nedeliteľné a večné hlavné mesto, zatiaľ čo Palestínčania chcú jeho východnú časť vyhlásiť za hlavné mesto svojho budúceho štátu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia