Jednou vetou

Pamiatku pilota zostreleného lietadla si uctili tisícky Rusov

Rakva s pozostatkami ruského pilota Romana Filipova počas pohrebu v ruskom meste Voronež 8. februára 2018. Filipova zostrelili v Sýrii v sobotu 3. februára

foto: TASR/AP

Desaťtisíce Rusov sa zúčastnili na štvrtkovom smútočnom obrade venovanom ruskému pilotovi, ktorý po zostrelení jeho lietadla v Sýrii dobrovoľne spáchal samovraždu, aby sa nedostal do zajatia sýrskych militantov, informovala agentúra AP.

Roman Filipov, pilot bojového lietadla Su-25, ktoré bolo zostrelené v sobotu v Sýrii, sa po katapultovaní a zranení v nerovnom boji usmrtil, keď na svojom tele aktivoval granát.

Ruský prezident Vladimir Putin udelil Filipovovi posmrtne najvyššie vyznamenanie – titul Hrdina Ruskej federácie.
Telo mŕtveho pilota previezli následne do Ruska. Na pohreb v meste Voronež na juhozápade Ruska prišlo viac než 30.000 ľudí.

K zostreleniu ruského bojového lietadla typu Su-25 došlo v sobotu, keď vykonávalo hliadkovanie nad tzv. zónou deeskalácie v provincii Idlib. Filipov po zásahu svojho lietadla stihol informovať základňu, že sa musí katapultovať v oblasti ovládanej bojovníkmi teroristickej skupiny Džabhat Fatah aš-Šám, známej predtým ako Džabhat an-Nusra.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia