Jednou vetou

Pandémia koronavírusu sa mení na krízu detských práv

Ilustračný obrázok

foto: TASR

Pandémia ohrozuje životy detí po celom svete, no niektoré jej následky zasiahnu horšie ako iné.

Pandémia nového koronavírusu sa podľa Organizácie Spojených národov (OSN) premieňa na „krízu detských práv“, pričom sociálne a ekonomické následky spôsobené šírením ochorenia COVID-19 sú „pre milióny detí potenciálne katastrofické“. „Ovplyvnené sú všetky deti v každom veku,“ upozorňuje OSN vo svojej novej správe s tým, že niektoré deti následky zasiahnu horšie ako iné. Medzi ne patria napríklad deti žijúce v slumoch, táboroch pre utečencov alebo vysídlených ľudí, v konfliktných zónach, detenčných centrách či deti so zdravotným postihnutím.

Generálny tajomník OSN António Guterres vo videu v súvislosti so správou varoval, že pandémia ohrozuje životy detí po celom svete a vyzval rodiny a predstaviteľov krajín na všetkých úrovniach, aby ich ochraňovali. Podotkol, že „deti obzvlášť ovplyvňuje“ to, že nie sú v školách, čelia stresu v rodinách v dôsledku sociálnej izolácie i to, že rodiny sú pre znížené príjmy nútené obmedziť základné výdavky na zdravie a stravu.

Globálna recesia, ktorá sa zrýchľuje v dôsledku pandémie, a opatrenia na jej zmiernenie, mohli viesť k „stovkám tisícov úmrtí detí v roku 2020“, povedal Guterres. Podľa zmienenej správy by to mohlo „efektívne zvrátiť pokrok v znižovaní detskej úmrtnosti za rok“ z ostatných dvoch-troch rokov.

Správa vyzýva vlády a darcov, aby uprednostňovali vzdelávanie všetkých detí a ako mimoriadnu prioritu si určili najzraniteľnejšie z nich – mladistvých v konfliktných zónach, utečeneckých táboroch, vysídlených a zdravotne postihnutých. Školy podľa nej zavrelo 188 krajín sveta, čo sa dotklo viac ako 1,5 miliardy detí a mladých ľudí. Takmer 369 miliónov detí v 143 štátoch, ktoré sa spoliehali na školskú stravu, sa v dôsledku toho muselo obrátiť na iné zdroje. Guterres pripomenul, že niektoré školy poskytujú vyučovanie prostredníctvom internetu, no deti, ktoré naň nemajú prístup alebo žijú v krajinách s pomalými a drahými službami, sú v tomto prípade veľmi znevýhodnené.

OSN v správe okrem iného vyzýva na poskytnutie ekonomickej pomoci rodinám s nízkymi príjmami. Tiež poukazuje na to, že deti sú obeťami aj svedkami domáceho násilia a zneužívania. „So zatvorenými školami chýba dôležitý mechanizmus včasného varovania,“ uvádza sa v správe.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia