Jednou vetou

Pápež blahorečil sedem biskupov prenasledovaných komunistami

Pápež František počas blahorečenia siedmich gréckokatolíckych biskupov, ktorí zahynuli počas prenasledovania cirkvi rumunským komunistickým režimom, 2. júna 2019 v rumunskom meste Blaj

foto: TASR/AP

Pápež František vzdal v nedeľu poctu katolíkom, ktorí boli v Rumunsku prenasledovaní, mučení a zabíjaní komunistickým režimom. Pri tejto príležitosti blahorečil na záver svojej trojdňovej návštevy sedem biskupov - martýrov. Písala o tom agentúra AP.

Pápež viedol liturgiu podľa východného rítu v meste Blaj – bašte rumunskej gréckokatolíckej cirkvi – ktorá bola v krajine počas komunizmu zakázaná.

Pápež vyzval Rumunov a etnických Maďarov, aby zabudli na krivdy z minulosti

Práve sedem gréckokatolíckych biskupov, ktorí boli v rokoch 1950-70 zatknutí a väznení za svoju vieru, vyzdvihol František ako vzor pre rumunských veriacich.

Podľa pápeža biskupi „obetovali svoje životy v boji proti neliberálnej ideológii“. „Tento kraj dobre vie, ako veľmi ľudia trpia, keď ideológia či režim začne ľuďom diktovať, ako majú žiť svoje životy a v čo majú veriť. Čiastočne alebo úplne ich oberá o ich schopnosť robiť vlastné rozhodnutia a o priestor pre kreativitu,“ vyhlásil v tejto súvislosti pápež.

V Rumunsku zadržali muža podozrivého z vojnových zločinov v bývalej Juhoslávii

Po liturgii v Blaji sa má František ešte pred svojím návratom do Vatikánu stretnúť s príslušníkmi miestnych rómskych komunít.

Pápež cestuje po Rumunsku, aby navštívil aj odľahlejšie katolícke komunity. Pápež Ján Pavol II. mohol v rámci prvej pápežskej návštevy Rumunska v roku 1999 navštíviť len hlavné mesto Bukurešť.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia