Jednou vetou

Pápež chce návštevou Spojených arabských emirátov podporiť dialóg medzi náboženstvami

Pápež František

zdroj: TASR/AP

Pápež František vyhlásil, že sa teší na "napísanie novej stránky" v dejinách vzťahov medzi svetovými náboženstvami. Ako vôbec prvý pápež totiž v nedeľu zavíta na Arabský polostrov a navštívi Spojené arabské emiráty (SAE), informovala vo štvrtok agentúra AFP.

„Som šťastný, že budem môcť v súvislosti s vašou drahou zemou napísať novú stránku vo vzťahoch medzi náboženstvami a potvrdiť, že sme bratmi, hoci odlišnými,“ uviedol František vo videoodkaze adresovanom emirátskemu ľudu.

Pápež v taliančine pretlmočenej do arabčiny poďakoval korunnému princovi emirátu Abú Zabí Muhammadovi ibn Zajdovi Nahajánovi za pozvanie na medzináboženské stretnutie o „ľudskom bratstve“, ktoré a bude konať 3.-5. februára.

Pápež: Summit proti zneužívaniu detí krízu neukončí

Podľa jeho vlastných slov mu táto návšteva poskytne príležitosť opäť vidieť „priateľa a drahého brata“ Ahmada Muhammada Tajjiba, veľkého imáma káhirskej mešity al-Azhar, najprestížnejšieho strediska sunnitského islamského učenia v Egypte. Pápež sa s ním naposledy stretol v roku 2017.

František spravil z posilnenia vzťahov medzi kresťanstvom a islamom základný kameň svojho pontifikátu. Dodal, že SAE sú „krajinou, ktorá chce byť vzorom spolužitia, ľudského bratstva, ako aj stretnutia rozličných civilizácií a kultúr, kde ľudia budú môcť nájsť bezpečné miesto pre život a prácu“.

Pápež potvrdil svoj postoj k celibátu, o vysviacke ženatých mužov sa diskutuje

Spojené arabské emiráty sa hrdia svojou náboženskou toleranciou a kultúrnou rozmanitosťou. Takmer 80 percent obyvateľstva SAE tvoria moslimovia, zatiaľ čo kresťania predstavujú približne deväť percent tamojšej populácie. Mnohí katolíci sú robotníci z Afriky, Bangladéša, Indie, Pakistanu a Filipín, hoci niektorí sú aj miestni.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia