Jednou vetou

Pápež dúfa, že katedrálu Notre-Dame sa spoločnými silami podarí obnoviť

Pápež František

foto: TASR/AP, archívne

Pápež František dúfa, že všetci ľudia spoja svoje sily na to, aby obnovili rozsiahlym požiarom spustošenú katedrálu Notre-Dame v Paríži. Vyjadril sa tak v utorok vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP.

„Dúfam, že katedrála Notre-Dame sa raz možno vďaka rekonštrukčným prácam a mobilizácii všetkých opäť stane klenotom v srdci tohto mesta,“ uviedol František vo vyhlásení, ktoré zverejnil Vatikán. Pápež má neskôr cez deň o požiari telefonicky hovoriť aj s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

VIDEO+FOTO: Požiar katedrály Notre-Dame sa podarilo uhasiť

„Prezident už dnes ráno absolvoval viacero štátnych aj medzinárodných telefonátov,“ informovala jeho kancelária s tým, že s Macronom už v tejto veci telefonovali americký prezident Donald Trump, nemecká kancelárka Angela Merkelová či generálny tajomník OSN António Guterres.

Rozsiahly požiar, ktorý Chrám Matky Božej zachvátil v pondelok večer, sa hasičom podarilo v utorok úplne uhasiť. Zhorela však drevená strecha katedrály a drevená vežička – sanktusník – z 19. storočia.

V konštrukcii Notre-Dame sú po požiari malé narušenia, celkovo drží

Zármutok v tejto súvislosti Francúzsku prejavili už mnohí svetoví lídri, ku ktorým sa pridal aj čínsky prezident Si Ťin-pching. Ten poslal Macronovi posolstvo, v ktorom uviedol, že jeho vlasť táto udalosť „hlboko zarmútila“, informovala čínska štátna televízia CCTV.

Katedrálu Notre-Dame nazval Si Ťin-pching „výnimočným pokladom ľudskej civilizácie“. Vyjadril tiež presvedčenie, že Francúzsko bude schopné pamiatku zreštaurovať a navrátiť jej tak pôvodnú slávu.

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi