Jednou vetou

Pápež František a Trump odsúdili nezmyselné násilie na Novom Zélande

Pápaž František

Foto: TASR/AP

Pápež František odsúdil v piatok "nezmyselné násilné činy" v mešitách v novozélandskom meste Christchurch a modlí sa za moslimskú komunitu a všetkých Novozélanďanov, píše agentúra AFP.

František vo svojom sústrastnom telegrame ponúkol svoju solidaritu a modlitby pre zranených a tých, ktorí smútia za stratenými blízkymi. Dodal, že obzvlášť ťažká situácia to bola pre bezpečnostných pracovníkov a záchranárov.

Pápež povedal, že bol „hlboko zarmútený, keď sa dozvedel o zraneniach a stratách na životoch spôsobených nezmyselnými násilnými činmi v dvoch mešitách v Christchurche, a ubezpečil všetkých Novozélanďanov, najmä moslimskú komunitu, o svojej najsrdečnejšej solidarite“.

V piatok sa k dlhému zoznamu sústrastných prianí so svojím tvítom pridal aj americký prezident Donald Trump. „Moja najvrúcnejšia sústrasť a najlepšie priania smerujú k ľuďom z Nového Zélandu po hroznej masakre v mešitách. 49 nevinných ľudí tak nezmyselne zomrelo, s toľkými vážne zranenými. USA stoja pri Novom Zélande vo všetkom, čo môžeme urobiť. Boh žehnaj všetkým!“ napísal prezident USA na Twitteri.

Grécko podporilo výzvu bolívijského lídra na pokojné riešenie krízy vo Venezuele

Krátko pred Trumpom vyjadrila v mene USA solidaritu Novému Zélandu aj hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.

Sústrastné listy zaslali a slová podpory vyjadrili Novému Zélandu okrem pápeža Františka a Donalda Trumpa aj politickí predstavitelia z Turecka, Pakistanu, Iránu, Talianska, Indonézie, Maďarska, Bangladéša či mnohých ďalších krajín z celého sveta. Odsudzujúce stanoviská voči tomuto teroristickému útoku namierenému proti novozélandskej moslimskej komunite vydali aj rôzne náboženské spoločenstvá.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule