Jednou vetou

Pápež František dúfa, že nový globálny pakt OSN vyvolá súcit s migrantmi

Pápaž František

Foto: TASR/AP

Pápež František vyjadril v nedeľu nádej, že nový globálny pakt OSN o bezpečnej a riadenej migrácii vyvolá solidaritu a súcit s migrantmi.

Veriacim na Námestí sv. Petra vo Vatikáne povedal, že táto nezáväzná dohoda slúži ako orientačný bod pre medzinárodné spoločenstvo.

Otec útočníka zo Štrasburgu tvrdí, že jeho syn podporoval IS

Pápež dúfa, že medzinárodná komunita bude konať so „zodpovednosťou, solidaritou a súcitom voči tým, ktorí z rôznych dôvodov opúšťajú svoje krajiny“.

Agentúra AP pripomína, že Valné zhromaždenie OSN sa zíde budúci týždeň, aby dohodu schválilo. V pondelok ju na konferencii v Maroku odsúhlasilo takmer 85 percent členských štátov OSN.

Prípravu Globálneho rámca OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu (GCM) dokončili v júli v OSN po 18 mesiacoch rokovaní.

Guterres vyzval na „vierohodné“ vyšetrovanie vraždy novinára Chášukdžího

Voči tomuto dohovoru sa však medzičasom objavili námietky a viacero európskych štátov vrátane Slovenska oznámilo, že sa k tejto iniciatíve nepripoja.

Odporcovia dokumentu tvrdia, že jeho prijatie prinesie chudobu a kriminalitu, zníži platy a vezme pracovné miesta občanom platiacim dane.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia