Pápež František kritizoval intrigovanie a skupinky vo Vatikáne

Pápež František

Foto: TASR/AP

Ľudia pracujúci vo vatikánskej správe by mali byť lojálni pápežovi a mali by sa vyhýbať intrigám a "skupinkovaniu", povedal vo štvrtok pápež František v tradičnom výročnom prejave k členom Rímskej kúrie pri príležitosti Vianoc.

Pápež, ktorý čelí silnému odporu voči presadzovaným administratívnym a cirkevným reformám, využil už aj v predchádzajúcich rokoch svoje výročné prejavy na kritiku korupcie a zneužívania moci vo Svätej stolici, pripomenula agentúra DPA.

Hlava Vatikánu v úvode svojho prejavu citovala slová vatikánskeho štátnika Xaviera de Méroda z 19. storočia: „Vykonávať reformy vo Vatikáne je ako čistiť egyptskú sfingu zubnou kefkou.“

Odsúdil zradcov dôvery

Predstavitelia Vatikánu musia „prekonať mentalitu šialeného a degeneratívneho intrigárčenia a skupinkárenia, ktorá je – napriek všetkým ospravedlneniam a dobrým úmyslom – v skutočnosti rakovinou vedúcou k sledovaniu vlastných záujmov“, varoval pápež.

František pred členmi kúrie dodal, že musia existovať obojsmerné „antény“, ktoré „verne vysielajú vôľu pápeža a (ich) nadriadených“, ako aj odovzdávajú vonkajšie signály rímskemu biskupovi, aby mu umožnili „efektívnejšie vykonávanie povinností“.

Pápež ďalej odsúdil „zradcov dôvery, ktorí sa nechali skorumpovať ctižiadostivosťou a márnomyseľnosťou“.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie