Pápež František obhajoval svoje mlčanie o rohinskej kríze na návšteve v Ázii

Pápež František v rámci svojej návštevy Bangladéša odslúžil omšu pred viac ako 100 tisíc veriacimi a pre tamojšiu katolícku komunitu a vysvätil 16 nových kňazov

Foto: TASR/AP

Pápež František vysvetľoval svoje verejné mlčanie na návšteve v Mjanmarsku ohľadne osudu tamojšej utláčanej rohinskej menšiny. Verejná kritika a odsúdenie by podľa pápeža boli "tresnutím dverí do tváre" hostiteľom a zároveň by zabránili tomu, aby si vypočuli jeho celkové posolstvo, informovala agentúra AP.


František dodal, že namiesto všeobecného kritizovania ľudských práv na verejnosti hovoril o týchto otázkach omnoho úprimnejšie v súkromí. Pápež to povedal v sobotu novinárom, ktorí s ním cestovali domov na palube lietadla z cesty po Mjanmarsku a Bangladéši.

Pápež povedal, že bol „veľmi, veľmi spokojný“, že na súkromných stretnutiach s vrchným veliteľom mjanmarskej armády, generálom Min Aun Hlainom a s tamojšou líderkou Aun Schan Su Ťij bolo jeho posolstvo prijaté.

Prišiel o potešenie verejne skritizovať

Priznal, že síce prišiel o potešenie verejne ich skritizovať, bol však mimoriadne spokojný s dialógom, prostredníctvom ktorého mohol odovzdať svoje posolstvo a to bolo prijaté.

Pápež František odcestoval v sobotu z Dháky naspäť do Ríma a ukončil tak šesťdňovú návštevu Mjanmarska a Bangladéša v období, keď zasiahla tieto krajiny jedna z najväčších utečeneckých kríz súčasného sveta.

Počas pobytu v Mjanmarsku pápežovi radili nezmieňovať sa priamo o Rohingoch, keďže medzi tamojšími obyvateľmi táto menšina nie je uznávaná a býva označovaná ako Bengálci, čo vyjadruje presvedčenie, že prenikla na mjanmarské územie z Bangladéša.

Môže vás zaujímať

Kornijenko: Vytvorenie nového zákona o osobitnom štatúte Donbasu môže trvať rok