Jednou vetou

Pápež František očakáva „konkrétne opatrenia“ v boji proti pedofílii v cirkvi

Pápež František

foto: TASR/AP

Pápež František otvoril vo štvrtok summit predsedov biskupských konferencií z celého sveta venovaný prevencii pohlavného zneužívania duchovnými a ochrane detí. Informovala o tom agentúra AFP.

Pápež vyhlásil, že svet očakáva „konkrétne a účinné opatrenia“ v boji proti pedofílii v katolíckej cirkvi, uviedla agentúra DPA. „Počujeme krik detí, ktoré požadujú spravodlivosť,“ povedal najvyšší pontifex. Pápež predsedom biskupských konferencií z celého sveta pripomenul ich diel zodpovednosti a vyzval ich na „odvahu“.

Obete pedofilných kňazov boli na audiencii vo Vatikáne

Nemecký kardinál a predseda Konferencie biskupov Nemecka Reinhard Marx si od tohto summitu sľubuje nové podnety nielen pre cirkev, ale aj pre celú spoločnosť. „Cieľom je, aby všetci biskupi pochopili, že ide o výzvu, ktorej musíme čeliť my všetci – v cirkvi i v spoločnosti,“ vyhlásil Marx vo štvrtok v Ríme krátko pred začatím summitu.

„Verím, že možno i tieto výnimočné stretnutia počas nasledujúcich dní prinesú jasný odkaz pre celú spoločnosť, že netolerujeme a ani nikdy nebudeme tolerovať, aby dochádzalo k sexuálnemu zneužívaniu detí a mladistvých,“ povedal Marx. Musíme urobiť maximum pre to, aby sme prekonali strašné zlo sexuálneho zneužívania, zdôraznil predseda nemeckej biskupskej konferencie.

Vatikán priznal, že má tajné inštrukcie pre kňazov, ktorí splodili potomkov

Summit sa začal rannou modlitbou a krátkym príhovorom pápeža vo vatikánskej Synodnej aule. Následne majú byť odvysielané videá so svedectvami obetí. Pracovné skupiny sa budú po celý čas konania tejto konferencie venovať témam zodpovednosti a transparentnosti.

Summit ukončí v nedeľu 24. februára omša a záverečná reč pápeža v Kráľovskej sále Apoštolského paláca.

Môže vás zaujímať

V tejto krajine sú turisti vítaní. Po prílete karanténa platiť nebude