Jednou vetou

Pápež František ocenil odvážny záväzok lídrov oboch Kóreí

Pápaž František

Foto: TASR/AP

Pápež František ocenil v nedeľu "odvážny záväzok", ktorí si dali lídri Severnej a Južnej Kórey na piatkovom historickom summite.

Juhokórejský prezident Mun Če-in a severokórejský vodca Kim Čong-un sa v piatok stretli v demilitarizovanej zóne medzi oboma krajinami, konkrétne v pohraničnej dedine Pchanmundžom, kde ohlásili kroky smerujúce k oficiálnemu ukončeniu kórejskej vojny z rokov 1950-1953 a k zbaveniu Kórejského polostrova jadrových zbraní.

František povedal v nedeľu veriacim na vatikánskom Námestí svätého Petra, že po oznámení „pozitívneho výsledku“ summitu sa modlí, a pochválil aj cieľ oboch lídrov „vydať sa na cestu úprimného dialógu o Kórejskom polostrove bez jadrových zbraní“.

Pápež sa podľa svojich slov modlí, aby nádeje na mierovú budúcnosť „neboli zmarené“ a aby mohla pokračovať spolupráca v prospech „milovaného kórejského ľudu a celého sveta“.

V nedeľu už skôr úrad juhokórejského prezidenta oznámil, že severokórejský vodca Kim Čong-un sa zaviazal, že v máji zatvorí svoj jadrový testovací areál. Avšak všeobecne vládnu pochybnosti, či sa Sever úplne vzdá svojich jadrových zbraní, napísala agentúra AP.

Môže vás zaujímať

Tokio hlási najviac nových prípadov od mája, India prekročila 600-tisíc infikovaných