Jednou vetou

Pápež František ocenil odvážny záväzok lídrov oboch Kóreí

Pápaž František

Foto: TASR/AP

Pápež František ocenil v nedeľu "odvážny záväzok", ktorí si dali lídri Severnej a Južnej Kórey na piatkovom historickom summite.

Juhokórejský prezident Mun Če-in a severokórejský vodca Kim Čong-un sa v piatok stretli v demilitarizovanej zóne medzi oboma krajinami, konkrétne v pohraničnej dedine Pchanmundžom, kde ohlásili kroky smerujúce k oficiálnemu ukončeniu kórejskej vojny z rokov 1950-1953 a k zbaveniu Kórejského polostrova jadrových zbraní.

František povedal v nedeľu veriacim na vatikánskom Námestí svätého Petra, že po oznámení „pozitívneho výsledku“ summitu sa modlí, a pochválil aj cieľ oboch lídrov „vydať sa na cestu úprimného dialógu o Kórejskom polostrove bez jadrových zbraní“.

Pápež sa podľa svojich slov modlí, aby nádeje na mierovú budúcnosť „neboli zmarené“ a aby mohla pokračovať spolupráca v prospech „milovaného kórejského ľudu a celého sveta“.

V nedeľu už skôr úrad juhokórejského prezidenta oznámil, že severokórejský vodca Kim Čong-un sa zaviazal, že v máji zatvorí svoj jadrový testovací areál. Avšak všeobecne vládnu pochybnosti, či sa Sever úplne vzdá svojich jadrových zbraní, napísala agentúra AP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia