Jednou vetou

Pápež František pricestoval na návštevu do Litvy

Pápež František

foto: TASR/AP, archívne

Pápež František pricestoval v sobotu do Litvy, ktorá je prvou zastávkou jeho štvordňovej cesty po pobaltských krajinách. Informovala o tom agentúra AP.

Po návšteve prevažne katolíckej Litvy pápež v pondelok zavíta do Lotyšska, ktoré je skôr protestantskou krajinou, a v utorok sa presunie do Estónska, kde sa väčšina obyvateľov nehlási k žiadnemu vierovyznaniu.

Pápež počas letu z Ríma na palube svojho lietadla pred novinármi povedal, že tieto tri pobaltské štáty majú mnoho podobného, ale v mnohom sa aj líšia, časť dejín majú spoločnú, ale žili aj vlastné dejiny.

Po prílete do Vilniusu má pápež naplánované stretnutie s litovskou prezidentkou a bývalou európskou komisárkou Dalia Grybauskaite a prednesie prejav pred najvyššími predstaviteľmi krajiny a diplomatmi.

OSN vyhlásila 23. september za Medzinárodný deň posunkových jazykov

Popoludní má v programe stretnutie s mladými ľuďmi, ktorému bude predchádzať zastávka v svätyni Matky Božieho Milosrdenstva, kam počas svojej návštevy Litvy v roku 1993 zavítal aj pápež Ján Pavol II.

Litva – ako prvá z pobaltských sovietskych republík – vyhlásila svoju nezávislosť v marci roku 1990. Tento akt nadobudol účinnosť v roku 1991. Členstvo v EÚ a NATO získala Litva v roku 2004.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre