Jednou vetou

Pápež František sa „intenzívne modlí“ za úspech pondelkového summitu o Ukrajine

Pápež František, archívne

foto: TASR/AP

Pápež František v nedeľu vyhlásil, že "intenzívnymi modlitbami" podporuje blížiace sa rozhovory na najvyššej úrovni o konflikte na východe Ukrajiny.

Lídri Ruska, Ukrajiny, Francúzska a Nemecka sa v pondelok 9. novembra stretnú v parížskom Elyzejskom paláci na prvom takomto summite po vyše troch rokoch a zámerom schôdzky je obnoviť mierový proces na východe Ukrajiny, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Zelenskyj pred summitom v Paríži varuje pred veľkými očakávaniami

„Podporujem toto stretnutie modlitbami, intenzívnymi modlitbami – potrebujeme tam mier,“ povedal František davom ľudí zhromaždených na vatikánskom Námestí svätého Petra počas svojej nedeľnej bohoslužby.

„A vyzývam vás, aby ste urobili to isté, potom možno tento politický dialóg prinesie ovocie mieru ako odmenu tomuto územiu a jeho ľudu,“ dodal pápež.

Časti východnej Ukrajiny, Luhanskú aj Doneckú oblasť, obsadili v roku 2014 proruskí separatisti, keď sa Kyjev obracal smerom na Západ a zosadil proruského prezidenta Viktora Janukovyča.

Boje odvtedy neprestali, napriek minskej dohode o prímerí z februára 2015. Podľa odhadu OSN zahynulo v konflikte už okolo 13.000 ľudí.

FOTO: Environmentalisti protestovali v Paríži s ukradnutými portrétmi Macrona

Nemecko a Francúzsko sa snažia sprostredkovať urovnanie tohto konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom. Rozhovory štyroch štátov o konflikte sa konajú vo formáte tzv. normandskej štvorky.

Na parížskom summite sa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vôbec po prvý raz osobne stretne s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Lídri plánujú rokovať aj bilaterálne.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí