Jednou vetou

Pápež František vyzval na mier v Sudáne

Pápaž František

Foto: TASR/AP

Pápež František vyzval v nedeľu na mier a dialóg v Sudáne po krvavom zásahu bezpečnostných zložiek proti demonštrantom v sudánskom Chartúme. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Správy prichádzajúce zo Sudánu vyvolávajú bolesť a obavy. Modlíme sa za nich, aby sa skončilo násilie a aby sa v dialógu hľadalo spoločné dobro,“ povedal pápež počas pravidelného nedeľňajšieho príhovoru veriacim na Námestí sv. Petra vo Vatikáne.

Hlavná sudánska aliancia opozičných skupín zvolala na nedeľu v hlavnom meste Chartúm generálny štrajk. Opozičné skupiny a protestujúci vyzvali pracovníkov a zamestnancov, aby ostali vo svojich domovoch.

Agentúra AP napísala, že v nedeľu – v prvý deň štrajku – sú v Chartúme pozatvárané všetky obchody a podniky a ulice mesta sú vyľudnené. Do štrajku sa zapojili aj zamestnanci medzinárodného letiska v Chartúme i piloti.

Euroskeptik a populista. Kto je Kollárov spojenec Matteo Salvini?

Podľa opozície ide o kampaň občianskej neposlušnosti s cieľom prinútiť vojenských vládcov odovzdať moc civilistom.

Na základe aktuálnych údajov si násilie v Sudáne vyžiadalo v uplynulom týždni najmenej 113 mŕtvych a vyše 500 zranených.

Armáda začala zasahovať proti opozičnému hnutiu v pondelok, keď násilne rozohnala jeho hlavný okupačný protest pred centrálou ozbrojených síl v Chartúme.

Vojenská rada, ktorá v apríli prevzala v krajine moc, následne v utorok oznámila zrušenie dohody s opozíciou o prechode moci na civilnú vládu a ohlásila zámer usporiadať v najbližších deviatich mesiacoch voľby.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia