Jednou vetou

Pápež František zdôraznil potrebu postaviť sa proti „fanatizmu“

Pápaž František

Foto: TASR/AP

Pápež František v sobotu v príhovore v marockom hlavnom meste Rabat povedal, že je "nevyhnutné postaviť sa proti fanatizmu", informovala agentúra AFP.

 „Takisto je potrebná náležitá príprava budúcich náboženských vodcov,“ zdôraznil svätý otec v prvý deň svojej dvojdňovej cesty do prevažne moslimského Maroka, kam prišiel na pozvanie kráľa Muhammada VI. Hlavným cieľom jeho návštevy je rozvoj dialógu medzi náboženstvami a zlepšenie vzťahov katolíckej cirkvi s ostatnými vierovyznaniami.

František takisto obraňoval „slobodu svedomia“ a „náboženskú slobodu“, ktoré sú rozhodujúce pre ľudskú dôstojnosť. Príslušníkov náboženskej obce vyzval, aby „žili ako bratia“.

Polícia počas protestov v Barcelone zatkla sedem ľudí

Pápež spolu s marockým kráľom vyhlásili, že Jeruzalem je „spoločným dedičstvom ľudstva a najmä vyznávačov troch monoteistických náboženstiev“. Zdôraznili špecifický multináboženský ráz, duchovný rozmer a kultúrnu identitu Jeruzalema, ktoré musia byť podľa ich slov chránené a podporované.

Agenti marockých bezpečnostných služieb v sobotu zasahovali proti mužovi, ktorý sa dostal cez bezpečnostné bariéry a bežal oproti kráľovi Muhammadovi, ktorý spolu s pápežom zdravil ľudí. Muža zneškodnili ešte predtým, ako sa dostal ku kráľovi. Podľa AP sa zdalo, že muž držal v ruke obálku, ktorou mával.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína