Jednou vetou

Pápež hovoril s Abbásom o štatúte Jeruzalema

Pápež František

foto: TASR/AP, archívne

Vatikán v pondelok vyjadril znepokojenie nad štatútom Jeruzalema. Pápež František sa stretol s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom po prvý raz odvtedy, čo USA presunuli svoje veľvyslanectvo v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema, čo vyvolalo medzinárodnú kritiku.

Pápež privítal Abbása v knižnici Apoštolského paláca vo Vatikáne, kde absolvovali 20-minútové súkromné stretnutie, informuje tlačová agentúra Reuters.

„Mimoriadnu pozornosť venovali štatútu Jeruzalema, podčiarkujúc dôležitosť uznania a zachovania jeho identity a univerzálnej hodnoty tohto posvätného mesta pre tri abrahámovské náboženstvá (judaizmus, kresťanstvo a islam – pozn.),“ uvádza sa vo vyhlásení Vatikánu.

Palestínčania kritizovali Brazíliu za úmysel presťahovať ambasádu do Jeruzalema

Americký prezident Donald Trump vlani rozhneval arabský svet, keď sa rozhodol zmeniť dlhoročnú politiku a uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, pričom tam presunul i americkú ambasádu. Veľvyslanectvo otvorili tohto roku v máji.

Palestínčania – so značnou medzinárodnou podporou – požadujú, aby sa východný Jeruzalem stal hlavným mestom ich budúceho nezávislého štátu, kým Izrael vníma celé mesto ako svoju „jednotnú a večnú“ metropolu.

Zeman otvoril v Jeruzaleme Český dom

Vatikán vyjadril nad Trumpovým rozhodnutím znepokojenie, tvrdiac, že by sa mal rešpektovať súčasný „status quo“ Jeruzalema. František zároveň vyzval všetkých, aby ocenili rezolúcie OSN týkajúce sa tohto mesta. Vatikán podporuje dvojštátne riešenie palestínsko-izraelského konfliktu, kde by sa obe strany v rámci mierového procesu dohodli na štatúte Jeruzalema.

Abbás a pápež zároveň hovorili o úsilí obnoviť mierový proces. Vyzvali na ukončenie „extrémizmu a fundamentalizmu“ na Blízkom východe. Vyslovili sa tiež za zmierenie medzi palestínskymi frakciami. Abbásova strana Fatah je dominantná v Predjordánsku, zatiaľ čo islamistická skupina Hamas kontroluje pásmo Gazy.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia