Pápež nariadil vyslúženým prelátom, aby sa vzdali luxusu

foto: TASR, zdroj:TASR
Pápež František nariadil všetkým vatikánskym činiteľom a biskupom vo svete, aby po svojom odchode z vysokých pozícií do dôchodku viedli jednoduchý život a vzdali sa mocenských túžob. V uplynulých rokoch sa totiž množstvo vatikánskych predstaviteľov a biskupov dostalo pod paľbu kritiky za to, že sa po odchode zo svojho úradu nevzdávajú luxusného spôsobu života vrátane bývania a policajného sprievodu.

František sa vzdal priestranných pápežských apartmánov a uprednostnil jednoduchý byt vo vatikánskom hosťovskom dome. Podľa nového cirkevného zákona sa musia preláti „zbaviť túžby po moci a pretvárky, že sú nenahraditeľní“. Pápež vyzýva všetkých, ktorí opustia vysoké funkcie, aby začali „nový život v skromnosti, pokore, modlitbách, čase zasvätenému čítaniu a prostým pastoračným službám“, informovala vo štvrtok agentúra Reuters.

František svoje komentáre uviedol v apoštolskom liste „Motu proprio“ (Z vlastnej iniciatívy) s talianskym názvom Imparare a congedarsi (Naučiť sa lúčeniu). List upravuje administratívne aspekty oficiálneho veku odchodu do dôchodku, ktorý zostáva 75 rokov, ale pápež môže udeliť výnimku a predĺžiť funkčné obdobie niektorých predstaviteľov Vatikánu, v prevažnej miere je však zameraný na to, aby sa neopakovali nedávne škandály.

Jedna z týchto afér sa týkala talianskeho kardinála a štátneho sekretára Vatikánu Tarcisia Bertoneho, ktorý využíval veľký apartmán s výhľadom na Baziliku sv. Petra. Bertone bol zapletený aj do sprenevery peňazí pre detskú nemocnicu a aj po ukončení svojho pôsobenia vo Vatikáne využíval na presuny po Ríme eskortu vatikánskej a talianskej polície.

Rok po svojom zvolení za pápeža v roku 2013 František odvolal z úradu nemeckého biskupa Franza-Petra Tebartza-van Elsta z limburskej diecézy, pretože ten minul na svoje extravagantné sídlo 31 miliónov eur z cirkevných fondov. Obvinili ho aj z toho, že na pomoc chudobným deťom lietal do Indie prvou triedou.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie