Jednou vetou

Pápež navštívil väzenie pre mladistvých. Skritizoval ich marginalizáciu

foto: TASR, zdroj:TASR
Pápež František v piatok ostro kritizoval "neviditeľné múry", ktoré vytláčajú a izolujú "hriešnikov" mimo spoločnosti. František sa tak vyjadril na návšteve nápravného zariadenia pre mladistvých páchateľov trestných činov v Paname, informovala tlačová agentúra AFP.

Pápež (82), pochádzajúci z Argentíny, sa načas oddelil od rušného celosvetového stretnutia katolíckej mládeže v hlavnom meste Panama a vydal sa na 40-kilometrovú cestu do spomínaného nápravného zariadenia pri metropole.

Väčšinu tejto jeho cesty lemovali pútnici a miestni obyvatelia, ktorí mávali vlajkami a pozdravovali ho, keď sa viezol okolo.

Keď majú ľudia v živote starosti, jednoduchšie dávajú niektorým osobám nálepky a poznačia tak nielen ich minulosť, ale aj prítomnosť a budúcnosť,“ povedal František mladým väzňom, z ktorých mnohí si odpykávajú trest za vážne zločiny.

Po pretrhnutí priehrady v Brazílii evidujú 200 nezvestných

„Tento prístup všetko skazí, pretože stavia neviditeľný múr, ktorý dáva ľuďom pocit, že – ak ostatných odsunú na okraj, oddelia ich a izolujú – všetky naše problémy sa zázračne vyriešia,“ povedal pápež mladým väzňom.

Ježiš pristúpil k hriešnikom a venoval sa im, „dokonca riskoval aj svoju povesť“, uviedla hlava katolíckej cirkvi. Mladistvým povedal, že nálepka páchateľov, ktorú im spoločnosť dala, nepredurčuje celý ich život.

„Stále bojujte, vy všetci, a hľadajte cesty, ako sa zapojiť do spoločnosti a ako sa zmeniť. Pán vás požehná, bude stáť pri vás a bude vás sprevádzať,“ dodal pápež.

V nápravnom zariadení pre mladistvých páchateľov Las Garzas je 192 mladistvých odsúdencov a práve tu približne 30 z nich vyrobilo drevené spovednice, ktoré sa teraz využívajú v Záhrade odpustenia v Paname počas prebiehajúcich Svetových dní mládeže (SDM). Tie sú dôvodom šesťdňovej návštevy Františka v Paname.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia