Jednou vetou

Pápež odsúdil obchodovanie s ľuďmi a opäť vyzval na pomoc núdznym

Pápež František

foto: TASR/AP, archívne

Pápež František v nedeľu vyzval na boj proti "hanebnému zločinu" obchodovania s ľuďmi a poukázal na to, že je často spojený s pašovaním migrantov.

V nedeľnom príhovore k pútnikom zhromaždeným na Námestí sv. Petra pápež odsúdil, že mnohí dospelí i deti sú pašovaní „do otroctva“ – na nútené práce, prostitúciu, obchodovanie s orgánmi, žobranie s vydieraním a na páchanie iných druhov trestnej činnosti.

František poznamenal, že Organizácia Spojených národov chce pondelok venovať diskusii a zvyšovaniu povedomia o podpore boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Pápež poukázal aj na to, že obchodníci s ľuďmi a vykorisťovatelia lákajú svoje obete často aj pozdĺž trás, ktoré migranti využívajú, aby sa ilegálne dostali do ekonomicky rozvinutých krajín.

V gréckom letovisku Mati sa konala bohoslužba za obete ničných požiarov

František apeloval na ľudí, aby si uvedomili, že obete obchodovania s ľuďmi sa pohybujú často v ich bezprostrednej blízkosti. Poznamenal, že tento fenomén je prítomný aj v Ríme. Podľa agentúry AP mal pápež na mysli prostitútky z rímskych ulíc, z ktorých mnohé na prácu v Európe zlákali priekupníci v Afrike či východnej Európe.

Pápež sa vo svojom príhovore k pútnikom vrátil aj k evanjeliovému textu tejto nedele (Jn 6,1-15) o zázračnom rozmnožení chlebov. Nasýtenie zástupov ľudí, o ktorom sa v Jánovom evanjeliu hovorí, je podľa pápeža výzvou na konkrétne činy solidarity. Tie sú potrebné, aby „sme ako kresťania boli dôveryhodní“.

František poznamenal, že okrem duchovných nárokov treba vnímať aj fyzické potreby blížnych – napríklad nasýtiť hladných. „Len tak budeme (potom) vypočutí, keď hovoríme o tých najvyšších hodnotách,“ poznamenal pápež.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia