Pápež odsúdil útoky na juhu Francúzska, konanie policajta označil za hrdinské

Pápež František.

Foto: TASR/AP

Pápež František odsúdil v pondelok útoky na juhu Francúzska a vyzdvihol "hrdinský čin" tamojšieho policajta, ktorý podľahol vážnym zraneniam po tom, ako sa v piatok dobrovoľne vymenil za jedného z rukojemníkov zadržiavaných v supermarkete ozbrojencom. Informovala o tom agentúra AP.

Pápež poslal telegram, v ktorom vyjadril sústrasť pozostalým obetí, ktoré pri útokoch prišli o život, tiež zraneným a všetkým, ktorých sa táto tragická udalosť dotkla.

František dodal: „Zvlášť vítam šľachetný a hrdinský čin podplukovníka žandarmérie Arnauda Beltrama, ktorý obetoval vlastný život v záujme ochrany ľudí.“

Pápež zároveň odsúdil „takéto bezohľadné násilné činy, ktoré spôsobujú toľko utrpenia“ a dodal, že „úpenlivo žiada Boha o dar pokoja“.

Muž identifikovaný ako 25-ročný Redouane Lakdim narodený v Maroku ešte pred zadržaním rukojemníkov v supermarkete v Trebes strieľal v piatok 23. marca do skupiny policajtov v blízkom meste Carcassonne a zabil spolucestujúceho v aute, ktoré uniesol. Celkove si tak jeho vyčíňanie vyžiadalo štyri obete na životoch, ako aj 15 zranených. Samotného Ladkima aj vďaka Beltramovi zabili pri zásahu v supermarkete príslušníci elitného policajného útvaru.

Môže vás zaujímať

Iránu došla trpezlivosť s jadrovou dohodou