Jednou vetou

Pápež odvolal dvoch kardinálov zapletených do sexuálnych škandálov

Pápež František

foto: TASR/AP, archívne

Pápež František odvolal zo svojej poradnej Rady kardinálov, známej aj ako kardinálska deviatka (C9), troch členov. Ako informovala agentúra AFP, ide o austrálskeho kardinála Georgea Pella a čílskeho kardinála Francisca Javiera Errazuriza, ktorí sú zapletení do káuz súvisiacich v pohlavným zneužívaním v rámci cirkvi.

Pápež sa im poďakoval za ich päťročné pôsobenie v C9, ktorej členom súčasne prestal byť aj konžský kardinál Laurent Monsengwo Pasinya, dodala agentúra AP.

Pápež hovoril s Abbásom o štatúte Jeruzalema

Errazuriz je vo svojom rodnom Čile obvinený, že sa snažil ututlať správy o zneužívaní mladistvých duchovnými katolíckej cirkvi, zatiaľ čo Pell je vo svojej domovskej Austrálii obvinený z pohlavného zneužívania – ide o prípady, ktoré sa udiali v dávnejšej minulosti.

Napriek odvolaniu z kolégia C9 zostáva Pell šéfom Ekonomického sekretariátu, ktorý prebral zodpovednosť za vatikánske financie. V praxi to znamená, že vo vatikánskej hierarchii mu naďalej patrí tretie najvplyvnejšie miesto.
Ako informoval portál Vatican News, v týchto dňoch sa vo Vatikáne konalo 27. zasadnutie C9, na ktorom sa zúčastnil aj pápež. Táto rada sa naposledy zišla v septembri – obaja odvolaní kardináli – Errazuriz a Pell – sa naň nedostavili. Následne sa objavila informácia, že C9 čaká reštrukturalizácia.

Pápež: Pri uplatňovaní Všeobecnej deklarácie ľudských práv sú „mnohé rozpory“

Pápež k nej pristúpil pred tým, ako sa vo februári roku 2019 vo Vatikáne uskutoční jeho stretnutie s predsedami všetkých biskupských konferencií. Táto schôdzka sa bude konať 21. – 24. februára a bude venovaná prevencii zneužívania mladistvých a zraniteľných dospelých.

Tento zbor poradcov vznikol v roku 2013 za pontifikátu pápeža Františka a na jeho podnet. Úlohou C9 je príprava novej apoštolskej konštitúcie o Rímskej kúrii.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia