Jednou vetou

Pápež po útokoch na tankery vyzval na zmiernenie napätia

Pápež František

foto: TASR/AP, archívne

Pápež František vyzval v nedeľu na zdržanlivosť a zmiernenie napätia v oblasti Blízkeho východu. Uviedol to po štvrtkovom útoku na tankery v Perzskom zálive, ktorý vyvolal obavy z vypuknutia rozsiahlejšej konfrontácie v regióne, napísala agentúra Reuters.

Vyjadrenie zaznelo počas pápežovej nedeľňajšej návštevy v stredotalianskom meste Camerino. Hlava katolíckej cirkvi má podľa vlastných slov obavy z potenciálnych následkov útoku na tankery.

Saudská Arábia dúfa, že OPEC predĺži dohodu o znížení ťažby

„Pozývam všetkých, aby využili nástroje diplomacie na vyriešenie komplexných problémov v sporoch na Blízkom východe. Opäť úprimne apelujem na medzinárodné spoločenstvo, aby vynaložilo všetko úsilie na podporu dialógu a mieru,“ povedal pápež v Camerine, kde slúžil omšu za účasti niekoľkých tisícok veriacich.

Počas jednodňovej návštevy v tomto univerzitnom mestečku v regióne Marche si František prezrel aj miestnu katedrálu, ktorú vážne poškodila séria zemetrasení z rokov 2016. Pápež mal pri tom z bezpečnostných dôvodov na hlave bielu hasičskú helmu.

Irán prestane plniť ďalšie záväzky z jadrovej dohody

Vstúpil aj do najviac poškodenej časti mestského centra, ktoré je uzavreté pre verejnosť a stretol sa s rodinami, ktoré v dôsledku zemetrasenia musia stále žiť v provizórnych náhradných príbytkoch.

František sa počas návštevy snažil povzbudiť miestnych obyvateľov, ktorí sú frustrovaní z pomalého tempa rekonštrukčných prác. „Spomínanie nám dáva silu nevzdávať sa,“ vyhlásil pápež, ktorého citovala agentúra DPA.

Pápež vyzval predstaviteľov ropného priemyslu na boj proti zmene klímy

Terčom štvrtkového útoku v Ománskom zálive, pri ktorom boli údajne použité námorné míny, sa stali dva tankery. Na lodiach došlo k explóziám a požiarom a ich posádky museli evakuovať.

Washington obvinil z útoku na tankery Teherán, ktorý však akúkoľvek zodpovednosť popiera. K udalosti došlo v čase stupňujúceho sa napätia medzi Spojenými štátmi a Teheránom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia