Jednou vetou

Pápež pokračuje v návšteve Rumunska omšou v katolíckej svätyni

Pápež František

foto: TASR/AP, archívne

Pápež František bude v sobotu pokračovať vo svojej trojdňovej apoštolskej ceste po Rumunsku návštevou najvýznamnejšej katolíckej svätyne v tejto prevažne pravoslávnej krajine - Baziliky Najsvätejšej Panny Márie v meste Šumuleu Ciuc vo východnom Sedmohradsku. Píše o tom agentúra DPA.

Tento mariánsky kostol majú v úcte predovšetkým etnickí Maďari žijúci v Rumunsku. Vatikán uvádza, že na sobotnej omši sa očakávajú tisícky pútnikov vrátane maďarského prezidenta Jánosa Ádera.

Pápežov almužník porušil zákon, aby pomohol ľuďom v núdzi

František následne zavíta do Katedrály Panny Márie Kráľovnej v meste Iaši, sídle katolíckej diecézy, približne 400 kilometrov severne od hlavného rumunského mesta Bukurešť.

V nedeľu najvyšší pontifex odletí do mesta Blaj, ležiaceho takisto v Sedmohradsku. Tam bude blahorečiť siedmich gréckokatolíckych biskupov, ktorí zahynuli počas prenasledovania cirkvi rumunským komunistickým režimom.

František sa v Blaji plánuje stretnúť aj s príslušníkmi komunity Rómov, ktorí sa – a to nielen v Rumunsku – často stávajú obeťami diskriminácie a rasovej nenávisti. Rómovia sú zároveň v strednej a vo východnej Európe tou najchudobnejšou etnickou skupinou, poznamenáva agentúra DPA.

Pápež: Duchovenstvo je povinné nahlasovať sexuálne zneužívanie

Začiatkom mája (4.-7.5.) František navštívil už dve východoeurópske krajiny, v ktorých dominuje pravoslávie – Bulharsko a Severné Macedónsko. Pápež teraz v Rumunsku prednesie dovedna päť príhovorov a tri kázne.

Do Ríma sa František vráti v nedeľu podvečer, spresňuje harmonogram jeho rumunskej návštevy Vatikánsky rozhlas.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia