Jednou vetou

Pápež povzbudil juhosudánskych lídrov a kľačal pred prezidentom

Pápež František

foto: TASR/AP, archívne

Pápež František vo štvrtok povzbudil znepriatelených lídrov Južného Sudánu, aby ukončili krvavý konflikt vo svojej krajine, ktorý si vyžiadal už státisíce životov. Informovala o tom agentúra AP.

Hlava katolíckej cirkvi absolvovala vo Vatikáne dvojdňové stretnutie s prezidentom Južného Sudánu Salvom Kiirom a s povstaleckým vodcom, bývalým viceprezidentom Riekom Macharom.

Pápež František kritizoval Európu a USA za predaj zbraní do vojnových oblastí

Na záver stretnutia František vo štvrtok požiadal oboch predstaviteľov, aby napriek ťažkostiam pokračovali v úsilí o ukončenie bojov a trvalé urovnanie vzájomného konfliktu. V rámci symbolického gesta pokory potom pred nimi pokľakol a pobozkal im nohy.

„Vyjadrujem svoju úprimnú nádej, že nepriateľstvo sa nadobro skončí, prímerie bude rešpektované, politické a etnické rozdiely budú prekonané a nastane trvalý mier pre spoločné dobro všetkých občanov, ktorý snívajú o začiatku budovania štátu,“ povedal pápež.

Emeritný pápež sa v eseji vyjadril ku kríze v katolíckej cirkvi

Kiir ani Machar na Františkovu výzvu verejne nereagovali. Južný Sudán vznikol v atmosfére optimizmu v roku 2011, keď získal nezávislosť od Sudánu.

Rivalita medzi Kiirom a Macharom však vyústila v roku 2013 do občianskej vojny sprevádzanej surovým násilím, znásilňovaním a obavami z etnických čistiek. Počas vojny zahynulo už vyše 380.000 ľudí a štyri milióny obyvateľov ušli zo svojich domovov.

Obe bojujúce strany vlani v septembri podpísali v etiópskej metropole Addis Abeba mierovú dohodu, ktorej implementácia však dlhodobo viazne.

Pápež František kľačí, aby pobozkal nohy prezidenta Južného Sudánu Salva Kiira 11. apríla 2019 vo Vatikáne. FOTO: TASR/AP

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre