Jednou vetou

Pápež: Pri uplatňovaní Všeobecnej deklarácie ľudských práv sú „mnohé rozpory“

Pápež František

foto: TASR/AP, archívne

Pápež František vyjadril v pondelok zármutok nad tým, že chudobní, nenarodení či uväznení nemajú zaručenú rovnakú ochranu ľudských práv ako bohatí.

Pápež si pripomenul 70. výročie prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv v posolstve na začiatku Vatikánom podporovanej konferencie.

František upozornil na „mnohé rozpory“ v spôsobe, akým je táto deklarácia OSN uplatňovaná. Obvinil pritom svetovú ekonomiku motivovanú ziskom, ktorá využíva chudobných, z krívd voči tým najzraniteľnejším. „Pokým jedna časť ľudstva žije v hojnosti, dôstojnosť druhej časti sa nerešpektuje…ich základné práva sú ignorované alebo porušované,“ povedal.

Pápež hovoril s Abbásom o štatúte Jeruzalema

Spomenul nenarodených, tých, ktorí sa nemohli vzdelávať a dôstojne pracovať, ako aj väzňov, ktorí sú týraní a „držaní v neľudských podmienkach“. Hovoril tiež o „obetiach násilných zmiznutí a ich rodinách“.

Podľa agentúry AP išlo o Františkovu narážku na takzvanú špinavú vojnu v jeho rodnej Argentíne v rokoch 1976 až 1983, keď pravicová vláda viedla kampaň proti ľavicovým disidentom. Podľa oficiálnych odhadov 7600 až 13.000 ľudí vtedy prišlo o život alebo násilne „zmizlo“. Ľudskoprávni aktivisti sa domnievajú, že reálne ich mohlo byť až 30.000.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia