Jednou vetou

Pápež prijal rezignáciu pomocného biskupa obvineného z nevhodného správania

Pápež František.

Foto: TASR/AP

Pápež František prijal rezignáciu pomocného biskupa z Los Angeles Alexandera Salazara, ktorý bol obvinený z nevhodného správania k maloletej osobe. Ide o kauzu z 90. rokov, informovala v stredu agentúra AP.

Pripomenula, že ide o ďalší zo série prípadov podozrení zo sexuálneho obťažovania vznesených proti biskupom, ktoré sa objavili v tomto roku, po škandále bývalého amerického kardinála Theodora McCarricka.

Moskovský súd nariadil zablokovať Navaľného projekt na zjednocovanie voličov

Losangeleský biskup José H. Gomez vydal k prípadu list k veriacim, v ktorom vysvetlil, že arcibiskupstvo sa o podozreniach voči Salazarovi dozvedelo v roku 2005 s tým, že orgány činné v trestnom konaní ich vyšetrovali v roku 2002 a odmietli ho stíhať.

Arcidiecéza však kauzu postúpila vatikánskej Kongregácii pre náuku viery, ktorá v prípade Salazara rozhodla o istých preventívnych opatreniach. Biskup ich rešpektoval.

Ďalším vyšetrovaním v rámci cirkvi sa zistilo, že tvrdenie o nevhodnom správaní Salazara k maloletej osobe je hodnoverné. Komisia arcibiskupstva preto odporučila, aby Salazar v cirkvi nezastával žiadny úrad.

Charita Oxfam: Jemenčania čelia „dvojitej hrozbe“ – hladu a mrazu

Gomez toto odporúčanie akceptoval a predostrel ho na schválenie Vatikánu. Ten v stredu vydal správu, v ktorej sa uvádza, že pápež Salazarovu rezignáciu prijal.

Salazara za pomocného biskupa v Los Angeles vymenoval pápež Ján Pavol II. Biskupskú vysviacku prijal 4. novembra 2004.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia