Jednou vetou

Pápež František sa za toto odmietol ospravedlniť. Čo bude ďalej?

Pápež František

Foto: TASR/AP

Kanadský premiér Justin Trudeau v stredu vyhlásil, že je sklamaný odmietnutím pápeža Františka osobne sa ospravedlniť za úlohu katolíckej cirkvi pri nútenej asimilácii desaťtisícov indiánskych detí v cirkevných internátnych školách. Informuje o tom agentúra DPA.

„Som veľmi sklamaný, že katolícka cirkev sa odmieta ospravedlniť za svoju zodpovednosť v otázke internátnych škôl,“ povedal novinárom Trudeau s tým, že bude naďalej na pápeža vyvíjať v tomto ohľade nátlak.

Odhaduje sa, že viac než 150.000 detí pôvodných obyvateľov Kanady – Inuitov a Métisov – bolo oddelených od svojich rodičov a nútených navštevovať internátne školy, prevádzkované katolíckou a anglikánskou cirkvou v mene federálnej vlády počas väčšiny minulého storočia. Išlo o súčasť politiky nútenej asimilácie zameranej na „popretie domorodej podstaty indiánskych detí“. Kanadský výbor pre zmierenie to označuje za „kultúrnu genocídu“. Pápežské ospravedlnenie bolo jednou z požiadaviek, ktoré tento výbor v roku 2015 vyslovil v rámci procesu zmierenia medzi Kanadou a tamojším domorodým obyvateľstvom.

„Svätý Otec si je vedomý nálezov výboru a pristupuje k nim s vážnosťou. Po dôkladnom zvážení danej žiadosti a rozsiahlom dialógu s kanadskými biskupmi sa však rozhodol, že na túto problematiku nebude osobne reagovať,“ uvádza sa v liste predsedu biskupskej konferencie Kanady Lionela Gendrona adresovanom kanadskej vláde.

Môže vás zaujímať

Juan Carlos I. sa údajne zdržiava v Dominikánskej republike