Jednou vetou

Pápež sa stretol s účastníkmi XII. miništrantskej púte, aj zo Slovenska a Česka

Pápež s účastníkmi XII. miništrantskej púte vo Vatikáne 31. júla 2018

foto: TASR/AP

Pápež František sa v utorok na Námestí sv.Petra vo Vatikáne stretol s asi 60.000 účastníkmi XII. medzinárodnej miništrantskej púte, mladými ľuďmi z 18 krajín sveta vrátane ČR i SR.

Najviac účastníkov púte prišlo do Vatikánu z Nemecka (asi 50.000). Informoval o tom Vatikánsky rozhlas, ako aj tlačová agentúra DPA.

Hlavu katolíckej cirkvi pozdravil v úvode stretnutia biskup diecézy zo srbského Zrenjaninu Ladislav Nemet, predseda Medzinárodného miništrantského zväzu Coetus Internationalis Ministrantium (CIM). Ten vznikol v roku 1960 a ktorý usporadúva podobné púte so štvorročnou až päťročnou periodicitou už po desaťročia.

Pápež odsúdil obchodovanie s ľuďmi a opäť vyzval na pomoc núdznym

Pápež František si prevzal od niekoľkých účastníkov stretnutia z radov miništrantov z Nemecka, Ukrajiny a USA dva symbolické darčeky – farebný náramok vyjadrujúci jednotu spoločenstva miništrantov okolo oltára a púťovú šatku bielej farby.

Hlava katolíckej cirkvi následne odpovedala na otázky vybraných hostí. Pápež sa vo večerných hodinách zúčastní aj na bohoslužbách, ktorých súčasťou bude jeho modlitba za pokoj v súlade s tohtoročným mottom púte – „Hľadaj pokoj a usiluj oň“.

Pápež František prijal rezignáciu odsúdeného arcibiskupa z Adelaide

Po záverečnom požehnaní, ktoré bolo naplánované zhruba na 20.00 hod, pápež zašle miništrantom na celom svete pozdravné posolstvo prostredníctvom aplikácie goRome!, ktorá je prístupná v piatich jazykoch. Miništranti ju budú môcť využívať podobne ako v príprave na stretnutie až do konca svojho pobytu vo Vatikáne 3. augusta.

Stretnutie sprevádzajú mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Vzhľadom na extrémne horúčavy stáli v jeho dejisku pripravené na ochladenie vodné delá, hasiči sa pokúšali aspoň improvizovanou sprchou z hadíc zmierniť u prítomných negatívne vplyvy súčasného počasia. Pápež František v tejto súvislosti vyzdvihol odvahu zhromaždených mladých ľudí.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi