Jednou vetou

Pápež slúžil omšu na podporu migrantov

Pápež František, archívne

foto: TASR/AP

Kresťania majú "morálnu povinnosť" pomáhať migrantom, utečencom a iným utláčaným ľuďom. Pápež František to povedal v nedeľu počas špeciálnej omše pri príležitosti Svetového dňa migrantov a utečencov, ktorý si pripomína katolícka cirkev, píše agentúra DPA.

„Pán sa osobitne zaujíma o cudzincov, vdovy a siroty, pretože nemajú práva, sú vylúčení a odsúvaní na okraj spoločnosti,“ vyhlásil František. Pápežovo kázanie v niekoľkých jazykoch si v nedeľu pri tejto príležitosti prišli na Námestie sv. Petra vo Vatikáne vypočuť tisícky migrantov.

„Táto láskyplná starostlivosť o menej privilegovaných… sa ako morálna povinnosť rovnako vyžaduje od všetkých, ktorí patria k jeho ľudu,“ odkázal pápež kresťanom.

Pápež odsúdil asistované samovraždy, taliansky súd o nich pojednáva

Kresťania „nemôžu byť ľahostajní k tragédii starých a nových podôb chudoby“ a musia byť „pevne odhodlaní vybudovať spravodlivejší svet“, zdôraznil.

„Je to pravda, ktorá bolí: Tento svet sa stáva stále viac elitárskym a krutejším voči vylúčeným,“ pokračoval pápež.

Zároveň odsúdil pokrytectvo svetového obchodu so zbraňami: „Vojny postihujú iba niektoré regióny sveta, zbrane do vojen sa však vyrábajú a predávajú v iných regiónoch, ktoré sa potom nechcú ujať utečencov, ktorými sú v dôsledku týchto konfliktov.“

František, v Argentíne narodený syn talianskych imigrantov, sa často vyjadruje na obranu práv migrantov a kritizuje svetovú nerovnosť. Solidarita s migranti sa stala jednou z kľúčových tém jeho pôsobenia v pápežskom úrade.

Môže vás zaujímať

Nikaragujský prezident Ortega plánuje reformu trestného zákonníka, súperom hrozí doživotím