Jednou vetou

Pápež v Paname: Cirkev musí pomôcť ostatným prekonať „strach“ z migrácie

Pápež František

Foto: TASR/AP

Pápež František vyzval vo štvrtok na návšteve Panamy biskupov z celej Strednej Ameriky, aby spoločne pracovali na ústretovosti voči migrantom, na ich ochrane a integrácii a aby slúžili ako príklad, ktorý pomôže zvyšku spoločnosti prekonať strach z cudzincov.

Pápež tiež odsúdil zabíjanie žien v Latinskej Amerike. Informovali o tom tlačové agentúry AP a AFP.

Práve Stredná Amerika je región, cez ktorý prúdia karavány migrantov a smerujú do Spojených štátov. František vyhlásil, že migranti sa snažia jednoducho len o „minimálne podmienky pre lepšiu budúcnosť“.

Pápež vyzval panamských predstaviteľov, aby žili čestne

František zvolal biskupov z celého stredoamerického regiónu – z Kostariky, Salvádora, Guatemaly, Hondurasu, Nikaraguy a Panamy -, aby sa k nemu pridali na Svetových dňoch mládeže v Paname, organizovaných katolíckou cirkvou. Konajú sa v čase sporov okolo múru na hranici USA s Mexikom, ktorý navrhuje prezident Donald Trump, ale lídri Kongresu odmietajú schváliť financie na jeho výstavbu.

František sa na stretnutí s biskupmi o múre nezmienil, ale prelátom pripomenul, že väčšina migrantov má „mladé tváre“.

Pápež František varoval pred dezinformáciami na internete

Cirkev, vďaka svojej univerzálnosti, môže ponúknuť bratskú pohostinnosť a ústretovosť, čo umožní domácim aj prichádzajúcim spoločenstvám viesť dialóg. Zároveň to pomôže prekonať obavy i podozrenia, a tým ešte viac upevniť zväzky, ktoré migrácia – v kolektívnych predstavách – ohrozuje,“ povedal.

František v príhovore k biskupom odsúdil aj „epidémiu“ zabíjania žien, ktorá sa šíri Latinskou Amerikou.

„Vraždenie žien – náš svetadiel zažíva v tomto ohľade epidémiu,“ povedal František. Dodal, že tento i ďalšie problémy, ako napríklad obchodovanie s drogami, násilie páchané gangmi a sexuálne zneužívanie neplnoletých či mladých ľudí, sú „plodom kultúry a spoločnosti ovládanej amokom“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia