Jednou vetou

Pápež v požehnaní Mestu a svetu odsúdil útoky na Srí Lanke

VEĽKÁ NOC: Pápež František udelil tradičné pápežské požehnanie Urbi et Orbi, archívne

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Pápež František označil za "kruté násilie" bombové útoky na Srí Lanke, pri ktorých na Veľkonočnú nedeľu prišlo o život vyše 200 ľudí, informovala agentúra Reuters.

„So zármutkom a bolesťou som sa dopočul správy o vážnych útokoch, ktoré práve dnes, na Veľkú noc, priniesli žiaľ a bolesť do kostolov a ďalších miest na Srí Lanke,“ povedal pápež desaťtisícom veriacich, ktorí sa v nedeľu zišli na vatikánskom Námestí sv. Petra, aby si vypočuli jeho tradičné požehnanie Urbi et Orbi (Mestu a svetu).

Pápež počas Veľkonočnej vigílie vyzval veriacich, aby nestrácali nádej

„Chcel by som vyjadriť svoju láskyplnú blízkosť ku kresťanskej komunite, ktorá bola zasiahnutá, keď sa zišla na modlitby, a tiež všetkým obetiam tohto krutého násilia,“ pokračoval František z loggie Baziliky sv. Petra. „Zverujem Pánovi tých, ktorí tragicky zomreli a modlím sa za zranených a všetkých tých, ktorí trpia v dôsledku tejto dramatickej udalosti,“ dodal v tejto súvislosti.

Požehnanie Urbi et Orbi (Mestu a svetu) pápež predniesol po tradičnej veľkonočnej omši, ktorú si prišlo vypočuť zhruba 70.000 veriacich, uvádza agentúra AFP. Počas nej sa pápež obrátil na svetových lídrov, ktorých vyzval, aby sa pokúsili obnoviť mier v Líbyi a Sýrii, kde konflikty vyhnali z domovov milióny ľudí.

Dôkaz zmŕtvychvstania alebo stredoveký podvrh? Názory na Turínske plátno sú rôzne

„Nech ustanú konflikty a krviprelievanie v Líbyi, kde v ostatných týždňoch opäť zomierajú bezbranní ľudia… Vyzývam zúčastnené strany, aby si zvolili dialóg namiesto sily a vyhli sa tomu, aby sa znovu otvorili rany utŕžené v desaťročí politických konfliktov a nestability,“ dodal.

Nové boje vypukli v Líbyi 4. apríla, keď samozvaná Líbyjská národná armáda (LNA) poľného maršala Chalífu Haftara spustila ofenzívu s cieľom dobyť Tripolis, v ktorom sídli vláda národnej jednoty, uznaná OSN, približuje AFP.

Slováci vnímajú Veľkú noc primárne ako náboženský sviatok

Pápež počas omše hovoril tiež o Sýrii. Nariekal nad osudom „milovaného sýrskeho ľudu, obetí pretrvávajúceho konfliktu, pri ktorom hrozí, že sa voči nemu staneme čoraz rezignovanejšími či dokonca ľahostajnými“. Pápež dodal, že teraz je tá pravá chvíľa, aby sa obnovilo „úsilie o politické riešenie“, ktoré bude schopné reagovať na „oprávnené nádeje ľudí na slobodu, mier a spravodlivosť“.

František hovoril na omši tiež o Južnom Sudáne, kde prezidenta Salvu Kiira a povstaleckého vodcu a bývalého viceprezidenta Rieka Machara vyzval na to, aby prekonali svoje rozdiely a dospeli k zmiereniu.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre