Jednou vetou

Pápež varoval Litovčanov pred zrodením antisemitzmu

Pápež František.

Foto: TASR/AP

Pred znovuzrodením "zhubného" antisemitského zmýšľania, ktoré bolo hnacím motorom holokaustu, varoval pápež František na nedeľnej omši v litovskom meste Kaunas.

Litva si každý rok 23. septembra v rámci tamojšieho Dňa pamiatky obetí holokaustu pripomína židovskú komunitu, ktorá po stáročiach súžitia s litovským obyvateľstvom bola v období druhej svetovej vojny takmer úplne vyhladená.

Pápež František: Som diabol, v porovnaní s Jánom Pavlom II.

František celebroval omšu pri príležitosti spomienky na 75. výročie konečnej likvidácie geta vo Vilniuse. Litovské hlavné mesto bolo stovky rokov centrom bohatého židovského kultúrneho a náboženského života, a preto sa nazývalo aj „Jeruzalemom severu“.

František varoval pred pokušením túžiť po nadradenosti a dominancii nad inými. Pomodlil sa za dar „schopnosti včas rozoznať zhubné zmýšľanie – akýkoľvek jeho náznak, ktorý by mohol poškvrniť srdce a dušu celej generácie“.

V Litve, kde bežní Litovčania počas vojny popravovali Židov rovnako ako ich nacistickí okupanti a v hlavnom meste Vilnius židovskú populáciu takmer vyhladili, je v súčasnosti prehodnocovanie dejín živou a horúcou témou.

Môže vás zaujímať

Niektorí biskupi v USA povolili jesť počas pôstu v piatok mäso