Jednou vetou

Pápež varoval pred pokračovaním násilia na Blízkom východe

Pápež František

foto: TASR/AP, archívne

Pápež František v stredu počas tradičnej generálnej audiencie vyjadril znepokojenie z násilností a napätia vo Svätej zemi a na Blízkom východe. Upozornil, že špirála násilia vždy odďaľuje cestu k mieru, dialógu a rokovaniam.

Týmito slovami pápež podľa agentúry Vatican News reagoval na násilnosti, ktoré vypukli na hraniciach palestínskeho pásma Gazy a Izraela v pondelok, pričom si vyžiadali životy najmenej 60 Palestínčanov a najmenej 2700 zranených. Palestínske demonštrácie sa konali v súvislosti so 70. výročím vzniku Izraela a otvorením veľvyslanectva USA v Jeruzaleme, kam sa presťahovalo z Tel Avivu.

Pápež uviedol, že sa modlí za hodinu vlastnej rozlúčky

Pápež v reakcii na vlnu násilností uviedol, že pociťuje veľkú bolesť kvôli mŕtvym a raneným. Ubezpečil, že sa modlí a súcíti s tými, ktorí trpia. Súčasne pripomenul, že použitie sily nikdy nevedie k mieru, lebo „vojna plodí vojnu, násilie plodí násilie“. Pápež preto vyzval zainteresované strany a medzinárodné spoločenstvo, aby obnovili svoj záväzok „podporovať dialóg, spravodlivosť a mier“.

Okrem toho František pripomenul, že vo štvrtok sa v moslimskom svete začína posvätný pôstny mesiac ramadán. V tejto súvislosti vyjadril želanie, aby moslimom „tento čas modlitieb a pôstu pomohol nájsť cestu k Bohu, ktorá je cestou pokoja“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia