Jednou vetou

Pápež vykonal obrad umývania nôh v rímskej väznici

Pápež František počas umývania nôh vo väznici Regina Coeli v Ríme 29. marca 2018

foto: TASR/AP

Pápež František na Zelený štvrtok v kaplnke rímskej väznice Regina Coeli vykonal tradičný obrad umývania nôh. Ide o spomienku na to, ako Ježiš pred Poslednou večerou umýval nohy 12 apoštolom.

Pápež symbolicky umyl nohy 12 väzneným mužom. Medzi nimi boli ôsmi katolíci, dvaja moslimovia, jeden budhista a jeden pravoslávny. Pokiaľ ide o národnosti, štyria väzni boli Taliani, dvaja boli z Filipín, dvaja z Maroka, po jednom Moldavska, Kolumbie, Nigérie a Sierry Leone. Z obradu neboli zverejnené žiadne televízne zábery s ohľadom na súkromie väzňov.

V gréckokatolíckej katedrále sa konal obrad umývania nôh a svätenie myra

Pápež František sa svojho času rozhodol, že obrady Poslednej večere bude sláviť mimo Vatikánu. V uplynulých rokoch ich slúžil v záchytných centrách a domovoch pre zdravotne postihnutých, kde umýval nohy väzňov, utečencov a iných ľudí odsunutých na okraj spoločnosti. Ide o tradíciu, s ktorou súčasný pápež začal ešte ako arcibiskup z Buenos Aires, keď liturgiu Zeleného štvrtka slúžil v miestnych väzniciach.

Obrad umývania nôh, vykonávaný tradične na Zelený štvrtok, pripomína Ježiša, ktorý podľa kresťanského učenia umýval pred Poslednou večerou nohy 12 apoštolom. Po Poslednej večeri bol ukrižovaný. Umývanie nôh je gestom symbolizujúcim službu bez ohľadu na vek, postavenie, hodnosť a zásluhy.

Bývalý kláštor prebudovaný na väznicu

Večer po omši na pamiatku Poslednej večere sa v katolíckej cirkvi začína tzv. Veľkonočné posvätné trojdnie, triduum.
Pápež v príhovore k väzňom uviedol, že „Ježiš robil túto službu, aby nám dal príklad, ako slúžiť iným“. Vyjadril presvedčenie, že „keby králi, cisári a hlavy štátov nasledovali jeho (Ježišov) príklad, nemali by sme tak veľa vojen“.

Väznica Regina Coeli je najstaršou a najznámejšou väznicou v Ríme. Trest si v nej odpykávajú väzni asi 60 národností. Nachádza sa v štvrti Trastevere blízko Vatikánu, na brehu rieky Tiber. Komplex budov bol postavený v 17. storočí ako kláštor, na väznicu ho prebudovali koncom 19. storočia.

Väznicu Regina Coeli navštívili v minulosti viacerí pápeži: Ján XXIII. (1958), Pavol VI. (1964) a Ján Pavol II. (2000).

Pápež na budúci rok podstúpi operáciu sivého zákalu

Pápež František vo štvrtok oznámil, že na budúci rok bude musieť absolvovať operáciu sivého zákalu. František sa podľa agentúry AP takto vyjadril, keď sa na Zelený štvrtok lúčil s väzňami v kaplnke rímskej väznice Regina Coeli, kde vykonal tradičný obrad umývania nôh.

František väzňom povedal, aby si každý deň očisťovali svoj duchovný zrak, aby mohli vidieť a šíriť nádej. V tejto súvislosti spomenul svoje problémy so sivým zákalom, v dôsledku ktorého očná šošovka stráca priehľadnosť.

„V mojom veku, napríklad, príde sivý zákal a zrazu realitu nevidíte dobre. Na budúci rok budem musieť ísť na operáciu,“ uviedol pápež. Dodal, že to isté sa stáva aj v živote, ak človeku zahalí dušu dezilúzia.

František preto apeloval na väzňov, aby si každodenne sami vykonávali akúsi „operáciu sivého zákalu duše“, ktorá im pomôže nestrácať nádej.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí