Jednou vetou

Pápež vyzval na európsku jednotu, ideológie podľa jeho ohrozujú existenciu EÚ

Pápež František

foto: TASR/AP, archívne

Pápež František vyzval v nedeľu Európsku úniu, aby držala pohromade a oživila ideály svojich zakladateľov. Ideológie a politici šíriaci strach podľa neho ohrozujú jej samotnú existenciu ako jednotného bloku, informovali agentúry Reuters a AP.

Pápež novinárom na palube lietadla, ktorým sa vracal do Ríma z trojdňovej návštevy Rumunska, poskytol svoje prvé vyjadrenie k európskym otázkam od nedávnych volieb do Európskeho parlamentu.

Pápež blahorečil sedem biskupov prenasledovaných komunistami

František, ktorý dostal otázky o týchto voľbách, talianskom krajne pravicovom lídrovi Matteovi Salvinim i iných európskych témach, vyzval veriacich, aby sa modlili za európsku jednotu, a neveriacich, aby v ňu dúfali „z hĺbky svojho srdca“.

„Ak Európa nebude opatrná pri budúcich výzvach, potom Európa vyschne. Európa prestáva byť ‚Matkou Európou‘ a stáva sa ‚Starou matkou Európou‘. Zostarla. Stratila cieľ spolupráce,“ povedal pápež. „Niekto by sa mohol pýtať: Je toto možno koniec 70-ročného dobrodružstva?“

V Janove zakotvila loď so 100 migrantmi, rozdelia si ich iné krajiny

František sa vyhol priamej kritike Salviniho, lídra pravicovo-populistickej strany Ligy Severu, ktorý sa s ním často dostáva do sporu v otázkach migrácie. Povedal len, že dôvodom, prečo sa dosiaľ nestretli, je to, že Salvini ešte nepožiadal o audienciu.

Pápež tiež zdôraznil, že jeho slová sú mienené ako všeobecné vyjadrenia o Európe, nie konkrétne o Taliansku. Podľa vlastných slov je preňho takmer nemožné pochopiť taliansku politiku.

Pápež v mene cirkvi požiadal Rómov o odpustenie za diskrimináciu

„Musíme pomôcť politikom, aby boli poctiví. Nemali by viesť kampane pod nečestnými heslami, s falošnými obvineniami, očierňovaním, škandálmi,“ uviedol. „Mnohokrát rozosievajú nenávisť a strach. Politik by nikdy nemal rozosievať nenávisť a strach, len nádej,“ vyhlásil.

„Prosím, nedopusťme, aby Európu premohol pesimizmus alebo ideológie, pretože na Európu momentálne neútočia delá alebo bomby, ale ideológie – ideológie, ktoré nie sú európske, ktoré pochádzajú buď zvonka, alebo od malých skupín v Európe,“ dodal.

Juncker navrhuje neobsadiť do novembra posty eurokomisárov zvolených do EP

František apeloval na Európanov, aby pamätali na to, ako bol ich kontinent rozdelený a bojovný v rokoch pred oboma svetovými vojnami v 20. storočí: „Prosím, nevracajme sa k tomu. Poučme sa z dejín. Nespadnime do rovnakých ťažkostí,“ citoval ho Reuters.

Podľa AP pápež tiež na tlačovej konferencii kritizoval fundamentalistických, tradicionalistických katolíkov, ktorí podľa neho uviazli v minulosti. Skutočná tradícia „je vždy v pohybe,“ zdôraznil a dodal: „Tradícia je zárukou pre budúcnosť, a nie nádoba pre popol.“

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia