Jednou vetou

Pápež vyzval na pokojné riešenie krízy vo Venezuele

Pápež František.

Foto: TASR/AP

Pápež František vyzval v nedeľu na pokojné a spravodlivé riešenie súčasnej politickej krízy vo Venezuele. Pripustil pritom, že tamojšia situácia je naozaj vážna a vyjadril svoju spoluúčasť s Venezuelčanmi, informovala agentúra AP.

 Pápež sa počas návštevy stredoamerickej Panamy modlil za „spravodlivé a pokojné riešenie súčasnej krízy, ktoré by bralo ohľad na ľudské práva a ktorého výlučným cieľom by bolo dobro všetkých ľudí„.

Vatikán zatiaľ neuviedol, či uzná venezuelského opozičného vodcu Juana Guaidóa za legitímneho prezidenta Venezuely. Pred niekoľkými rokmi sa Vatikán neúspešne pokúšal o sprostredkovanie dohody medzi vládnucimi venezuelskými socialistami a opozíciou, ktorú podporuje mnoho tamojších biskupov.

Pápež slúžil poslednú omšu na SDM v Paname, ďalšie budú v Portugalsku

Predseda venezuelského Národného zhromaždenia Juan Guaidó sa v stredu na masovej demonštrácii opozície vyhlásil za dočasného venezuelského prezidenta. Jeho legitimitu odvtedy uznali Spojené štáty, Kanada, Izrael i väčšina latinskoamerických krajín. Na strane venezuelského prezidenta Nicolása Madura naopak stoja Rusko, Čína, Irán, Turecko, Kuba, Mexiko či Bolívia.

Niekoľko krajín EÚ, konkrétne Británia, Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Portugalsko, Holandsko, zároveň v sobotu Madura varovalo, že ak do ôsmich dní neoznámi termín novej voľby hlavy štátu, taktiež uznajú Guaidóa za dočasného prezidenta. Maduro výzvy na nové voľby a osemdňovú lehotu odmietol.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia