Jednou vetou

Pápež vyzýva rozdelených čínskych katolíkov na zmierenie a obnovu spoločenstva

Pápež František

foto: TASR/AP, archívne

Pápež František vyzýva čínskych katolíkov, aby mu dôverovali a urobili konkrétne gestá zmierenia po tom, čo Vatikán a Peking do dlhých rokovaniach uzavreli predbežnú dohodu o vymenúvaní biskupov v Číne.

V liste adresovanom čínskym veriacim a zverejneným v stredu František vyzýva čínskych katolíkov, aby pomohli „iniciovať nebývalý proces„, ktorý – ako dúfa – „pomôže uzdraviť rany z minulosti, obnoviť plnohodnotné spoločenstvo medzi všetkými čínskymi katolíkmi a povedie k fáze väčšej bratskej spolupráce“.

Pápež v liste vyzýva aj na intenzívnejší dialóg s miestnymi vládnymi úradmi, aby sa zabezpečil chod bežných cirkevných aktivít. Tento pápežov list nasleduje po tom, ako Vatikán a Čína v sobotu oznámili podpísanie predbežnej dohody o vymenúvaní biskupov v Číne.

Pápež: Činy cirkvi v minulosti nemožno posudzovať podľa súčasných štandardov

František sa tejto téme venoval aj na tlačovej konferencii, ktorú novinárom poskytol v noci na stredu počas návratu z apoštolskej cesty v Pobaltí do Vatikánu.

Pred novinármi pápež uviedol, že si je vedomý, že predbežná dohoda medzi Vatikánom a Čínou o vymenúvaní biskupov katolíckej cirkvi v Číne môže byť pre veriacich čínskej podzemnej cirkvi sklamaním. Zdôraznil, že zodpovednosť za ňu nesie on sám, a ubezpečil, že to bude pápež – a nie Peking -, kto bude mať pri vymenúvaní nových biskupov posledné slovo.

Pápež prevzal zodpovednosť za predbežnú dohodu medzi Vatikánom a Čínou

Toto pápežovo vyjadrenie je v podstate prvým detailnejším komentárom k dohode, ktorú čínska vláda a Vatikán podpísali minulú sobotu v Číne. Tlačová agentúra AP označila túto zmluvu za prelom v otázke, ktorá desaťročia poznamenáva vzťahy medzi Vatikánom a Čínou.

Peking totiž roky trval na tom, že musí schvaľovať biskupov v Číne, čo je v katolíckej cirkvi výlučná právomoc pápeža. V sobotu však Vatikán vo svojom vyhlásení uviedol, že pápež František sa rozhodol schváliť sedem biskupov vymenovaných Pekingom, nie Vatikánom, „s cieľom udržať hlásanie evanjelia v Číne“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia